GET A LIFE- İşin gücün yok mu? 🙂

Üniversite okumak için bir bölüm seçtin. Okudun ,eğitimini aldın. Mezun olduğun o bölüm, ya severek tutkuyla yapacağın bir işe ya mecburi seçeneklerin arasında tercih ettiğin bir işe ya da okuduğun bölümden tamamen farklı bir işe yönlendirecek seni. Hazır mısın? O zaman hadi başlayalım..

İlk zamanlarda işe karar vermen para ile ilintili olacak. Nerede iyi para kazanırsan, Nerede sana sunulan para koşulları iyiyse onu seçeceksin. Ya da belki de hiç para almayıp, deneyim kazanıp sonrasında nasılsa çok para kazanırım düşüncesiyle yola çıkacaksın. Bunun gibi bir çok seçeneklerin olacak ama biliyorum ki ilk öncelin hep para olacak.

Çoğumuzun geçtiği süreç bu yönde. Çok ender insan ,kendini tanıyarak ve keşfederek ,üniversite ve iş seçiyor. Halbuki insanın kendini keşfetmesi demek , içindeki bulunduğu ortamı, dünyanın durumu dolayısıyla da geleceğini keşfetmesi demek. Tabii burada sıralama çok önemli. Eğer sen kendini bilmeden, kendini keşfetmeden diğerlerine başlarsan yolda tökezleme ihtimalin çok yüksek. Tanıyacaksın kendini. Duygusal mısın, kırılgan mısın, güçlü yönlerin ne , geliştirmen gereken yönlerin ne, kriz olsa ne yaparsın mesala, nasıl çözersin? Bağırır mısın, ağlar mısın, kaçar mısın, konuşur musun? Ya iletişimin nasıl? Sor kendine sor. Daha çok soru sor. Çok güçlü sorular olsun bunlar. Seni terletsin. Keşfetmek kolay mı öyle kendini. Sen kendini bilmeden ,dünyayı ve geleceğini nasıl bileceksin..

HAYATIN ZORLUYSA KEŞİFLERİN ÇOK OLUR..

Bu röportajımızı , Ziraat Mühendisi olan Sevgili Öznur Battal ile yaptık. Her ne kadar ziraat mühendisliği bölümünü okusa da çalışma hayatının ilk yıllarına ”Bankacılık ” ile başlamış Öznur Hanım. Hem de iyi bir bankada iyi bir mevkide. Sonrasında ,değişen yaşamının koşulları, onu farklı bir iş ile kesiştirmiş. Ziraat temelli olduğu için bağımsız tarım eksperi olmaya karar vermiş. Girdiği sınavlar, meslek de yaşadığı kolaylıklar ,zorluklar, deneyimler bu videonun içinde. Linki aşağıya bıraktım. Konuya ilgi duyarsan bir bakarsın.

Beni bu röportajda etkileyen şey ; işinin günlerce evinden uzakta kalmayı gerektirmesi. Zamanının çoğunu yollarda ,tarlada, bağda ,bahçede geçirmesi. Köy köy , dağ tepe demeden dolaşması. Ayağına giydiği lastik botları ile tarlalarda, toprakta ,çiftliklerde çalışması. Buna rağmen ,tüm bu zorlukların içinde, kendini bulduğu, belki de adım adım kendini keşfettiği bir olay gerçekleştirmiş Öznur hanım. İnstagramda bir sayfa açmış. Gittiği köyleri, köy insanlarını, yolları, dağları , bahçeleri, çiçekleri , ağaçları fotoğraflıyor ve yazılar yazıyor. Yaptığı iş zor ancak o kendini keşfettiği ,kendini bulduğu bir alana dönüştürmüş bu durumunu. Burada ne işim var benim, niye buradayım, çok zor şartlarda çalışıyorum demeden. Kendi keşfinle birlikte, çevreyi ve dünyayı keşfetmeye başlamış. İnanılmaz mutlu, yerinde duramayan gözlerinden enerji fışkıran bir kadın.

Keşfetmek, istekle, merakla, arzuyla olur. İnsanın kendisini ileriye götüreceği, kendisine değer katıp geliştireceği şeyleri bulması son derece önemli.

Yani demem o ki ; yeniliklere açık, işim ve gücüm çok diyen bir kadın 🙂

”İşim gücün yok mu? ” diyenlere selam olsun.

Keşfin bol olsun arkadaşım,

Sevgiler,

BİRGÜL YANIKLAR

Yorum yap