TAKE YOUR PICK- Seç beğen al 🙂

DOĞALINDAN AL

Sağlıklı yaşamanın temeli ,doğru beslenme, doğru beslenmenin temeli de doğru gıda bulmadan geçiyor. İyi gıda için de iyi bir raştırıcı olmak lazım. İyi gıdanın peşinden koşmak lazım. Zaten böyle bir kitle de varmış. Ben bilmiyormuşum 🙂 Tüm bu öğrendiklerimden sonra bu kitlenin içinde olmadığımdan dolayı da baya hayıflandım doğrusu.

Glutensiz, şekersiz, sütsüz bir yaşama karar verdiğimde ,mutfağımı dönüştürmeye başladım. Burada yaptıklarımı, bloğumdaki ,Glutensiz Keşiflerim ve Önerilerim 1 ve 2 yazılarımda bulabilirsin.

Her zaman mutfağımı, doğalından ve üreticisinden aldığım ürünlerle doldurmaya çalışıyorum. Bunun için iyi denilecek bir zamanı da parayı da harcıyorum doğrusu .Bolca yorum okuyorum. Üreticiyi ,sosyal medyadan uzun süre takip ediyorum. Belirlediğim ürünleri ,kendi bölgesine göre üretim yapan, özünü koruyan, temiz gıda olacağına inandığım yerlerden almaya çalışıyorum. Deneyimlediklerimi ve mutlu olduklarımıda hem üreticiye hem sana fayda olsun diye yazmaya ve anlatmaya çalışıyorum.Yani reklam değil, rahat ol. Tamamen bir deneyim:)

Mutfağımda, nar ekşim bitmişti. Biz de nar ekşisi çok kullanılır. Özellikle roka salatasında. Bol nar ekşisi, ceviz, nar taneleri ile yaptığım tadını bile şu an damağımda hissettiğim salatam 🙂 Daha önceleri farklı girişimci bir kaç kadından almış ve memnun kalmıştım. Ancak bu sefer yine farklı bir şey denemek istedim. Bu arada bilmeyene kısa bir bilgi notu. Marketlerde satılanlar nar ekşisi sosu. Dikkat edin. İçine sos olması için bir çok katkı maddesi ekliyorlar. Nar ekşisi , nar olmaktan çıkıp kimyasal bir ürüne dönüşüyor. Zaten sana tavsiyem mümkün olduğunca sos yazan ürünlerden uzak durman yönünde olacak.

Bu sefer, biraz memleket yanımla ( Antalya ) biraz sunan kişinin sıcaklığıyla ”Doğal Anne Eli Kaş” dan nar ekşilerimin siparişini verdim. Hatta dayanamayıp evde bolca olmasına rağmen lezzetini çok sevdiğim acukadan da sepetime ekledim.

İki üç gün içinde kargom elime ulaştı.Ürün yorumunu yazacağım ama onu yazmadan önce paketin şıklığından ve gönderen kişinin naifliğinden bahsetmek isterim sana.

Aşağıya resmini ekledim.Pakette, bana el yazısıyla, adıma hitaben yazılmış bir not . Yanında, bölgenin adaçayından oluşturulmuş mis kokulu bir buket , amacı ve misyonunu anlattığı bir açıklama kağıdı, ürünlerin nasıl oluşturulduğunu anlatan bir metin. İnanılmaz şık, inanılmaz özel hissettiren bir paket. Paketi açtığımda gerçekten çok duygulandım .Kendi sıcaklığını, gönderdiği pakete o kadar çok yansımıştı ki. İçten, samimi ve en doğalından.

Güzin Çıkrak’ı sosyal medya hesaplarından takip etmenizi tavsiye ederim. Çok da iyi bir takipçi kitlesi var. Ürettiklerinin yanında giydiği kıyafetler, taktığı takılarda da oldukça popüler 🙂

Antalya’nın Kaş ilçesinde doğup büyümüş, hayatında öğretilmiş yolculukları denedikten sonra gönlünde hep kendi yolculuğuna çıkıp, toprağında yaşayıp üretmek olan bir kadının , bir annenin, bir evladın hikayesi..

Çocukluğu bahçeden toplanan, topladıklarını kaynatan kazanlar için geçiren bir kadın.Büyüdükçe , okudukça , öğrendikçe gelenekselin bilgeliğine şahit olmuş. Der ki ; bilim insanlarının, sağlık reçeteleri, benim toprağımın geleneklerini anlattı. O zaman ben de fark ettim ki , görevim, hem yaşadığım toprağa değer katmak hem de sağlıkla lezzeti gücümüzün yettiği kadar sofralara ulaştırmak.

Ne anlamlı, ne hoş değil mi?

Gelelim lezzetine, biz nar ekşini sevdik. Yine sipariş verebilirim. Tabii yeni bir yer denesem mi dürtüm çıkmaz ise 🙂 Acuka da güzeldi. Sanıyorum daha çocukluğumdaki acuka lezzetini bulamadım. Bununla ilgili arayışlarım ve keşiflerim sürecek gibi duruyor. Farklı şeyler bulursam onu da yazarım .Şimdi Güzin hanımın ürünlerinden tahini ve petekli balı denemek istiyorum. Eğer siz benden önce denerseniz lütfen yoruma yazın olur mu?

İyi olan şeyleri, iyiye hizmet edenleri hep birlikte destekleyelim olur mu?

Sonuçta, tarlada toprakta üretmek, hiç kolay değil. Çok ciddi bir emek var arkada. Güzin hanım gibi kişiler hem ülkeye değer katıyor hem de sağlığımıza. Değerini bilmek lazım.

Kal sağlıcakla,

BİRGÜL YANIKLAR

Yorum yap