Geleceğin mesleklerini neden bilmelisiniz?

Birkaç yıl öncesine  kadar,  2020 ve sonrası için , yeni teknolojiler ile  dünyanın nasıl büyük ölçüde değişimler yaşayacağı  hakkında bir çok konuşmalar yapıldı. Bugün tüm bu konuşulanları yaşarken, bugünün konuşulanları geleceği nasıl şekillendirecek peki?

Günümüzde de   ,gelecekteki  olacak tüm değişikliklerin hayatımızı  bugünden başlayarak nasıl etkileneceğine dair tahminler sunuluyor, simülasyonlar yapılıyor. Gerçek olan  şu ki, şimdiye kadar sadece bilim kurgu hikayelerinde var olan bir teknolojik devrimin  içerisinden geçiyoruz..

Bugüne kadar ,İnsan kaynakları  uzmanları ve eğitimcileri,   kuşakların  iş yapma yetkinliklerini tanımlarken , geçilen toplumsal süreç  ve global gelişimler üzerinden değerlendirmeler yaptılar. Örneğin , X Kuşağı istikrar ve mal edinme   isteği ile , Y Kuşağı daha fazla deneyim istemesiyle  nitelendirdiler.. Z kuşağı  ise bunlardan çok daha farklı olarak görüldü. Sonuçta bu kuşak  dijital çağda doğan ve büyüyen bir kuşaktı.  Bunlar her şeyi aynı anda yapabilme becerisine sahip  gençlerdi . İş piyasasının, teknolojik geleceğini temsil etmeleri boşuna değildi yani.  Sonuçta bugünkü  trendleri onlar yönlendiriyordu.

Dünyada, bilim yenilik yaptıkça, teknoloji geliştikçe ve yeni talepler ortaya çıktıkça ,iş piyasasının mantığı da  her zaman buna uyumlu oldu.

Bu yüzden inovasyon  yapan şirketler  çok daha  fazla konuşuldu. Çünkü kullanıcının   ne istediğini anlayıp ve buna  uyum sağlayan işler yaptılar.

Ve önümüzdeki birkaç yıl içinde yüksek talep görecek meslekleri tahmin etmemiz de piyasadaki bu talebi görmemize  dayanıyor!

işte Z kuşağını severek yapabileceği ve iş bulma  olasılığı yüksek olan mesleklerinden biri olan ve gelecekte de uzmanlığını  daha çok arayacağımız  UX-TASARIMCILIĞI..

Yorum yap