Hayal mi ? Tutku mu ? 

Lise ve üniversite mezuniyetlerinde, kariyer sohbetlerinde , öğrenci kulüplerinde ,seminer ve sempozyumlarda, deneyim  ve tecrübe paylaşımlarında,  sık sık gençleri tutkularının peşinden gitmeye çağıran konuşmacıları  görür ,  konuşmalarını  duyarız..

Genelde vermeyi amaçladıkları  fikir şudur;  eğer  sevdiğiniz bir şeyi yaparak geçiminizi sağlamaya çalışırsanız, bunun için daha çok çalışırsınız  ve dolayısıyla da  başarı ve para  bunu takip eder , böylelikle daha refah  ve mutlu bir hayat yaşarsınız..

Ne yazık ki, gerçek hayatta her zaman böyle olmuyor. Örneğin , iş olarak gazetecilik gibi tutku duyduğunuz bir mesleği seçmişseniz ve  tutkulu olduğunuz  bu alan düşüşteyse ( Son dönemlerde bu mesleğin  ne yöne evrildiğini herkes bilirken) , bunun peşinde koşmak, küçük de olsa  bir iş bulmak  ve orada tutunmak  için yıllarca çalışmak , mücadele etmek anlamına gelebilir.

Ayrıca   bulabildiğiniz işler sizi gecindirecek bir gelir  oluşturmuyorsa,   çalışıyor olsanız bile faturaları ödemekte zorlanabilirsiniz.

Forbes’tan ,The New York Times’a  kadar bir çok dergide yayınlar çıkaran kariyer uzmanları , artık farklı bir yaklaşım öneriyorlar:

Şöyle ki ;  Tutkunuzun peşinden gitmek yerine, iyi yapabileceğiniz bir iş için ,bir tutku geliştirmeye çalışın. Ve eğer mümkünse, iyi maaş veren ve gelecek yıllarda çok iş imkanı  olacak bir alanda olan bir alan seçin. Bu şekilde, sürekli olarak iş fırsatlarının peşinden koşmak yerine, işverenlerin peşinizden koştuğu kıskanılacak bir konum oluşturun..

Ne dersiniz?

Şimdi gelelim konumuza;  trend ve ihtiyaç duyulan  meslekleri tanımaya ve tanıtmaya..

Sağlıklı olmanın ve sağlıklı kalabilmenin önemini daha fazla keşfettiğimiz bu günlerde ,medikal alanlarda çalışan kişilerin de değerini  daha iyi anlamaktayız.

Sağlık alanındaki gelişmeler ve ihtiyaçlar, bugünde olduğu gibi gelecekte de şekillenerek , teknoloji ile bütünleşerek ihtiyaç olmaya devam edecektir.

Bu videomuzda ;  yetişmiş ve tecrübeli insan gücüne  her daim ihtiyaç duyan medikal alanlar kategorisinde,   Fizyoloji Bilimini  ve Fizyoterapsitleri tanıtacağız.

 

ÖNCELİKLE FİZYOLOJİ

Fizyoloji, tıp, diş hekimliği ve veterinerlik bilimi, bilgisinin  temelini oluşturan, disiplinlerden biridir.

Fizyoloji, vücudun nasıl çalıştığının incelenmesidir. Diğer tüm biyolojik bilimlerden daha fazla olarak , tüm bir organın veya tüm vücudun nasıl çalıştığını inceler. Temel düzeyde biyolojik süreç anlayışını kullanmayı içerir.

Fizyolojiyi ,biyolojik ve tıp bilimlerinin merkezine koyan bu bütünleşik yöndür. Normal biyolojik işlevin fizyolojik çalışmaları, insan ve hayvan hastalıklarında gözlenen anormal işlevi anlamak ve yeni terapötik tedaviler geliştirmek için temel sağlar.

Fizyolojinin kapsamı, tek hücrelerdeki moleküler eylemlerin araştırılmasından, vücut sistemlerimizin düşünme, yemek yeme, uyuma, egzersiz yapma, yeteneklerimizi kontrol etmeye ve incelemeye kadar uzanır.

Tüm bunları yapabilmek için Fizyologlar ,ilgili anatomi, biyokimya, farmakoloji, genetik ve immünoloji disiplinlerini de bilmelidir.

 

 

FİZYOTERAPİST

Hareket etme veya günlük işlerinizi yerine getirme yeteneğinizi etkileyen bir hastalık veya yaralanma yaşadıysanız, doktorunuz sizi tekrar ayağa kaldırmak için bir fizyoterapiste yönlendirmiş olabilir. Hatta , bir kaza, bir ameliyat, bir bel ağrısından sonra bir fizyoterapiste yönlendirilmiş  de olabilirisiniz..Bir fizyoterapist tüm bu  hastalaradaki ağrılara çözüm olmak adına , denge, hareketlilik ve motor fonksiyonu yönetmenize yardımcı olmak için hastalar ile birlikte çalışır.

Bir Fizyoterapist ,hastalara  işlevsel yetenekleri ve hareketleri geri kazandırmak için  tasarlanmış ve özelleştirilmiş programlar sunar..

Bir fizyoterapist , işlevleri ve hareketeleri ,hastalıklardan, çevresel faktörlerden, yaşlanma ve kilo sorunlarından etkilenen  hastalara, bebeklikten  yaşlılığa kadar yaşamın her aşamasında  yardımcı olmak adına eğitilmiştir.

Bir fizyoterapistin amacı bireyin yaşam kalitesini arttırmaktır.

 

Fizyoterapistler hangi hastalıkları tedavi edebililer?

Bir fizyoterapist çok sayıda durumu ve yaralanmayı tedavi edebilir. Bazı örnekler şunları içerir:

 • Ortapadik : Sırt ağrısı, bel ağrısı, ayak rahatsızlıkları, siyatik , diz rahatsızlıkları, eklem problemleri vb.
 • Nörolojik:  Alzheimer ,  skleroz , nöropati (sinir hasarı), vertigo (baş dönmesi/dengesiz hissetme), serebral palsi, felç, sarsıntı vb.
 • Otoimmün: Fibromiyalji,   Raynaud Sendromu,  Romatoid Artrit
 • Kronik durumlar:  Astım, diyabet, obezite,  yüksek tansiyon  vb.
 • Genel sağlık

Fizyoterapistlerin Çalışma Ortamı…

 • Çalışma Ortamı : Fizyoterapistler hastanelerde, özel ofislerde, kliniklerde ve huzurevlerinde çalışabilirler. Bazen evlerine da hasta kabul ederler.

Bu becerilere sahipseniz!

 • Mükemmel iletişim becerileri
 • Hastalar ve aileleri ile bir ilişki kurmak için kişiler arası becerileriniz varsa
 • Tedavileri ,basitçe hastalara ve ailelerine açıklama yeteneğine sahipseniz
 • Doktorlar, hemşireler, mesleki terapistler ve sosyal hizmet uzmanları gibi diğer sağlık profesyonelleriyle işbirliği yapmak için ekip çalışması becerileri veya isteği duyuyorsanız
 • İyi el becerileriniz varsa
 • Problem çözme yeteneğine sahipseniz
 • Hoşgörü, sabır, duyarlılık ve incelik sizin yapınızda varsa
 • Organizasyon ve yönetim becerileri oluşturabiliyorsanız
 • Sağlam ama cesaret verici ve empatik bir tutum gösterebiliyorsanız
 • Başkalarını motive etme yeteneğiniz varsa
 • Hastaların refahı ve sağlığı için  bir endişe duyacaksanız
 • Anatomi ve fizyolojiye bilimi dikkatinizi çekiyorsa
 • Baskı altında çalışma ve zamanınızı etkili bir şekilde yönetme yeteneğiz varsa

Belki Tutku ile çalışabilceğiniz mesleğiniz FİZYOTERAPİTİR…

 

Sevgiler,

BİRGÜL YANIKLAR

Yorum yap