THE ELEPHANT IN THE ROOM- Ortada bir gerçek var 🙂

Ortada bir gerçek var ki , işlenmiş şeker yani toz şeker ZARARLIIIIIIIIII…..

Zararlı arkadaşım, zararlı hem de çok zararlı. Daha nasıl anlatılır, kime nasıl söylenir bilemiyorum . Bu kadar zararlı olduğunu bile bile hayatına bunu nasıl alıyorsun onuda aklım almıyor doğrusu..

Şekerin zararlarını yazmaya kalksam up uzun bir liste olur herhalde.

Sen akıllı birisin. Şekerden vazgeçemiyor musun? O zaman, mutlaka alternatifler bulmalısın. Bloğumda , Bana Dair bölümde, Glutensiz ve şekersiz ürünler bulacağın bir çok önerilerde bulundum. Dilersen oraya da bir göz at. Ancak bu yazıda, işlenmiş şekere alternatif olan STEVIA- Şeker Otu bitkisinden bahsedeceğim.

Ben de bu bitkiyle , 2021 yılında Uludağ Herbal firmasının düzenlediği eğitiminde tanıştım. O eğitimde, bir çok farklı bitki üzerinde konuşulmuş, bu bitkilerin, yetiştirilmesi , işlenmesi ve ticari boyutuna önem verilmişti. Yine o eğitimde unutamadığım aklımda kalan iki önemli bitki olmuştu. Bunlardan biri Itır , diğeri ise Stevia bitkisiydi. Bu iki bitki Türkiye pazarında yeterince değerini bulamamış , bununla beraber dünya pazarında önem arz etmekteydi. Sonra, benim adıma ,algıda seçicilik oldu diyebilirim. Marketlerde Stevia şekere, dondurmacılarda Stevialı dondurmalara, pastanelerde Stevialı tatlılara ve pastalara rastlamaya başladım. Dedim ki ,benim bunu gündemime almam, incelemem ve çekip anlatmam gerekli. Yaşam bu değil midir zaten siz niyet edersiniz, zaman ve süreç içerisinde bir gün o hayatınıza girer. Benim de öyle oldu. Antalya da 2022 yılındaki GROWTECH fuarını dolaşırken gözüme kocaman tabeladaki Stevia bitkisi çıktı. Koridorda yürürken ,bir anda önce Stevia bitkisiyle sonra Ecem hanımla göz göze geldik.

Ecem Hanım, Güney Agripark Tarım Araştırmaları A.Ş’nın gıda mühendislerinden biriydi. Stevia’nın üretiminden, endüstriyelleşmesine ve pazarlamasına kadar her şeyi ile o ilgileniyordu. Onda hissettiğim şey , Stevia’yı çocuğu gibi sahiplenmesi oldu 🙂 Bitkiyi ve yaptığı işi gerçekten çok seviyordu.

Sonrasında ise tanışma , randevulaşma, çekim günü ve içerikleri belirlenmesi derken ortaya yine harika bir seri çıktı. Stevia ile arama motorlarına yazılan ve aranan tüm başlıklar için videolar oluşturduk diyebilirim. Link aşağıya bırakıyorum. Aklına takılanlara cevap olacağı düşüncesindeyim..

Gerçek olan şu ki dostum, hayatından bir an önce şekeri çıkartmalısın. Şekersiz hayata geçmenin yollarını bulmalısın. Bunun için kendinle mücadele etmelisin. Kendi kendini terbiye etmelisin. Hem de zayıflamak için değil kendini bulman için. Vücutundan toksinleri attıkça düşüncelerinden de toksinleri atacaksın. Güven bana. Ben bunu deneyimledim.

Sen kendine sık sık şunu sor. Neden şekerli bir şeyler yemeye ihtiyaç duyuyorsun? Belki de içindeki olumsuz duygular seni şekerli bir şey yemeye teşvik ediyordur. Sana küçük bir tavsiye, her şekerli bir şey yemek istediğinde içindeki duyguya bak . Bu nasıl bir duygu? Sana ne hissettiriyor? Hangi olumsuz duygunu gidermek için şekerli bir şeyler yiyorsun? Bir sor kendine. Belki bulacağın cevaplar seni kendinle yüzleştirecek 🙂 Böylelikle hem duygunu çözmüş olacaksın hem de şekeri 🙂

Hadi Kolay Gelsin,

Sevgiler

BİRGÜL YANIKLAR

Yorum yap