GIVE YOUR ENERGY TO THE RIGHT PEOPLE -Enerjini Doğru İnsanlara Ver 🙂

Şu ana kadar ,eğitim alanında yaptığım çekimlerde, röportajlarda ve yazılarda, beni etkileyen üç okul oldu diyebilirim..

Birincisi, Bursada ki Ali Cihan hocamın müdürlüğünü yaptığı Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Bölümü ; İkincisi ,Londrada ki sevgili dostum Nuriye Mertcan’ın , müdür yardımcısı olarak görev yaptığı okul olan Duke’s Aldridge Academy okulu, üçüncüsü ise değerli hocam Haldun Çevik‘in müdür olarak görev yaptığı Antalyada ki Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Meslek Teknik Anadolu Lisesi..

Hem Bursa’daki okulun , hem Londra’daki okulun bloğumda röportajları ve resimleri var. Bakmanı tavsiye ederim. Bu yazımda ise Haldun Çevik hocamın yönetimindeki Antalya Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Meslek Teknik Anadolu Lisesinden bahsedeceğim..

HER ŞEY BİR HAYAL İLE BAŞLAR

Ne havalı, bir o kadar da, ne anlamlı bir söz değil mi?

İşte okul ,seni, bu sloganla karşılayacak. Sonrasında bir hava alanın bekleme salonu gibi tasarlanmış lobide oturabilir veya uçak koltuklarından oluşan, uçaktaymış etkisi yapan yan salona geçebilirsin .Ya da okul bahçesindeki , kütüphane olarak kullanılan büyük bir Boeing 747 uçağına girip müzesini gezebilirsin. Bu arada, her an karşına hangarlarda tasarlanan insansız hava araçlarıda çıkabilir. Buna da hazırlıklı olmalısın. Şaşırma yani.İ çeride neler oluyor acaba diye kafanı uzattığında ise simülasyon uçak kokpitinde ,kendini, uçağı her an kaldıracak bir pilot gibi hissedebilirsin. Umarım tüm bu cümlelerimle sana okulun ne kadar ”Havalı bir okul” olduğunu hissedebiliyorumdur.

TÜRKİYENİN EN HAVALI LİSESİNDEN ÇOK HAVALI BİLGİLER..

✈️ 2016 yılında Türkiyenin İlk Tematik Lisesi olarak açılır.

✈️ Okulun bahçesinde Boeing 737-400 tipi büyük bir uçak var.

✈️ Bu uçak , kütüphane ve müze olarak kullanılıyor. Aynı zamanda öğrenciler uygulamalı derslerini burada yapıyor.

✈️ Hayal sınırlarını zorlayan çılgın bir müdüre ve öğretmenlere sahipler. Türk Hava Yolları bünyesindeki Turkish Technic’ten 3 TIR dolusu malzemeyi okula kazandıran bir okul müdürü .Haldun Çevik.. .

✈️ Okulun koridorlarını hava alanı pisti gibi tasarlanan bir okul..

✈️ Okul formalarında, uçak apoletleri var. Bu apoletlerdeki uçak sıralaması, öğrencilerin okulundaki yılına göre şekilleniyor.

✈️ Okulun Erasmus projeleri var. Hatta bu projelerle NASA’ya kadar giden öğrenci gurupları bile olmuş.

✈️ Hangarlarda , Vizyoner öğretmenlerin yardımıyla , öğrencilerin tasarladığı , insansız hava aracı çalışmaları yapılıyor..

✈️ Okul, Türkiye’de en yüksek puanla öğrenci alan, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi..

✈️ Okul, öğrencilerine mutlaka kariyer desteği sunuyor. Öğrenci, isterse kendi alanında Üniversitesini okuyabilir, istemezse da yine kendi alanında bir işe yerleşebilir. Hangi durumu seçerse seçsin okul, öğrencilerinin hep yanında..

✈️ Hayal kurmaktan, Hayalini oluşturmaya, giden yolculuğu ,başlatan bir okul..

✈️ Hayalini oluştururken, buna inanan, destek olan insanlar, kurum ve kuruluşlar var.

✈️ Hayallerine inançla, yenilikle, inovasyonla yürüyen yöneticilere sahipler..

✈️Ülkemin gençlerine hayal kurduran, kurdurduğu hayali uygulatmayı amaçlayan, yaptığı işe değer katan öğretmenleri var..

✈️Havacılığa gönül veren, ara elamanın önemini bilen, kendini geliştirmek isteyen öğrencilere üniversite kapılarını açmaya yardımcı olan, kişisel ve mesleki gelişme önem veren , müthiş bir okul.

Bu listeyi o kadar çok uzatabilirim ki sevgili okurum. Ancak ben bunu burada bırakıyorum. Aşağıya çekim yaptığımız röportajın linkini de ekledim. Bir bakarsın. Daha fazla bilgi almak istersen de okulu bizzat kendin ziyaret etmeni tavsiye ederim. Turist kabul eden ve bilgilerini paylaşmayı seven bir okul olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim..

İYİ BİR LİDER..

Üç okulda da gördüğüm şu oldu; eğer hayalleri, idealleri, amaçları en önemlisi de heyacanları olan okul yöneticileri varsa o okulun öğrencileri gerçekten çok şanslı. İç motivasyonları hep fayda sağlamak ve fark yaratmak üzerine kurulu. Onları, görmek, onurlandırmak, alkışlamak ise bizim görevimiz. Bu insanlar çok kıymetli. Bitmez tükenmez bir enerjiyle, hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyorlar.

GEÇİRDİĞİN ZAMANA DEĞER KAT..

Bir Nefes alış ,bir Nefes veriş kadar kısa zaman geçirdiğimiz şu dünyada , faydalı ve değer katan işler yapmak ne kadar önemli değil mi?

Yani demem o ki ,dikkat edelim dostum, geçirdiğimiz zamana, harcadığımız enerjiye ve geride bıraktığımız izlere..

✈️ Keyifle seyahat eder gibi yaptığımız bu çekimin , bu alana gönül veren gençlere faydalı olması dileğiyle…

✈️ SEVGİLER

BİRGÜL YANIKLAR

Yorum yap