MEMLEKET

Doğu okulların ihtiyaç listelerini, okula gelen çocukların olumsuz durumlarını anlayabiliyorum.Çünkü geçim kaynaklarının azlığı, ekonomik şartlar, iklim durumu , savaş, göç, çok çocuk, aşiret vb gibi birçok  birçok faktör var. Ama Antalyadaki bir okulun ihtiyaçlarını görünce resmen dudağım uçukladı doğrusu.Memleketim! dünyanın ilgi duyduğu şehir, binlerce turiste ev sahipliği yapan, kataloglara giren, ülkemin göz bebeği olan şehrimdeki bir köy okulu yokluk  ihtiyaçlarını sıralıyordu. Dehşete düştüm. Aslında kendimden de utandım. Benim memleketimdeki bir okulun ihtiyaç listesi doğu illerini aratmayacak nitelikte..

 

Bulunulan köyde çocukların maddi durumu çok zayıf. Genellikle ailelerin çoğu tarım işçisi ve sürekli tarlada çalışıyorlarmış. Daha da üzücü olanı ise çocuklarında onlarla birlikte aileye yardım için  beraberlerinde  gitmesi. Ve bundan dolayı çocuklar devamsızlık yapmakta . Şu an az bir öğrenci ile ders yapmaya çalışıyor Behiye öğretmen. Onların ihtiyaçlarını giderebilmek , dertlerine çözüm olabilmek adınada , iyilik severlerden yardımda bulunuyor.

Böyle bir talep ile tanıştık onunla. 1. ve 2. sınıflardan oluşan bir ”birleştirilmiş sınıfı ”okutuyor. Ders yapmak isteyen ama öğrenci bulamayan, ihtiyaçlarını tespit etmek için bile okula gelemeyen bir öğrenci topluluğu var onun. Onlar için üzülüyor ve bir şeyler yapmak istiyor. Ama aileler ile çalışmak zorunda bu  çocuklar ya da evde birilerine veya bir şeylere bakma zorunluluğu var.  Çocuk , çocukluğunu anlayamadan , eğitimini tam alamadan bu toplumun bir parçası olmaya hazırlanıyor… Geri kalan tüm  boşlukları siz doldurun artık.

Beni üzen ise bu kadar gözümüzün kapalı olması. Bu kadar ihtiyacı olanları fark edememiz. Kendi hırslarımızın içinde kaybolmamız. Hep nefsimiz, hep kendimiz..

Kapitalizm en alçak yüzünü , köylerdeki okul çocukları yüzlerinde görebiliriz herhalde..

Eğer okuyorsan bu satırları, ne olur bir  mum da sen yak. Yak ki ortalık iyice aydınlansın.. Lütfen öğretmene ulaş. Bir kıyafetin az olsa, inan gardrobun küsmez sana..

Sevgiler..

Öğretmenimizin iletişim bilgileri;

Behiye Işık; 0 534 3401704

Okulun adı: Bereket İlk Okulu MANAVGAT/ANTALYA

Sıcacık Ayaklar, Sıcacık Gönüller
Kargo Köy’e bile gitmiyor. Burası Antalya’nın bir köyü üstelik. Doğudaki bir köy değil 🙁

Yorum yap