İNSAN İNSANIN AĞISINI ALIR ”

Büyüklerimiz bize ‘’ İnsan İnsanın Ağısını alır ‘’ derlerdi çocukluğumuzda. Ben bunun ne demek olduğunu, ne kadar anlamlı olduğu şimdilerde daha iyi anlıyorum. Sanırım  Fazıl Say ‘in İnsan İnsan şarkısıda  bana büyüklerimin bu sözünü hatırlatıyor.  Her dinleyişimde kendimi daha enerjik, daha engel tanımaz , daha yorulmaz hissediyorum. Dinlemediysen eğer   mutlaka dinlemeni tavsiye ederim. Aşağıya şarkının sözlerini de bırakıyorum. Umarım seni de beni etkilediği gibi etkiler..

Ben hatırlıyorum da evin yaşlı büyükleri hep  bizimle sohbet eder, böyle güzel sözleri beynimize resmen çivi gibi çakarlardı. Meğer ne kadar güzel şeyler anlatıyorlarmış. Ne kıymet Umarım ki böyle değerlerimiz hep kuşaktan kuşağa aktarılarak gider. UMARIM!

Bu projedeki okulumuz Van -Merkezde bulunan Zaferler İlkokulu. Van merkez olduğu için  kendime Van ile ilgili notlar daha çıkarmıyorum. Çünkü önceliğim , bir şehrin ilçelerini ve özelliklede  köylerini tanımak. İnşallah  ulaştıracağım yardımlarla Van’ın tüm köylerini tanıyabilme şansım olur.

Özverili öğretmelerden biri daha Fatma Öğretmen. Aslında sınıfının kırtasiye ihtiyaçları  bir gönlü güzel tarafından karşılanmıştı ama o yetinmemiş öğrencilerine  daha fazla fayda sağlayabilmek adına ilgili yerlere öğrencilerin ihtiyaçları için  talepler  göndermişti. Kendisiyle görüşmemiz sonucunda  belirttiği durum şu şekildeydi.

”Sınıfında Suriye ve Afgan uyruklu öğrencilerinin olduğu  ve maddi durumlarının iyi olmadığını belirtmişti. Elinizden ne gelirse demişti..” ELİNİZDEN NE GELİRSE!

Havalar soğuyacak, ayaklar ,eller, vücutlar  üşüyecek! PEKİ YA GÖNÜLLER?

Üşüyen , aç kalan her insanın bizim üzerimizde hakları var. Sırf  algılarımızın farkından dolayı bu insanları göremiyoruz.  İyi ki böyle öğretmenler var.  İyi ki vicdanları var, İyi ki sadece müfredatla yetinmiyorlar..

Bir gönül dostu sesi duydu ve üşüyen ayaklara derman oldu. Dilerim onun da gönlü ısının ayaklar gibi hep sıcacık kalsın..

Bu yazıyı okuyan ey İNSAN! eğer bizden sonra da bu sıcaklığı devam ettirmek istersen iletişim bilgileri aşağıdadır..

Fatma Öğretmen;  0-541-5402787

Okulun Adı ; VAN/ İPEKYOLU / ZAFERLER İLKOKULU

 

İnsan insan derler idi

İnsan nedir şimdi bildim

Can can deyü söylerlerdi

Ben can nedir şimdi bildim

Kendisinde buldu bulan

Bulmadı taşrada kalan

Canların kalbinde olan İnanç nedir şimdi bildim

Muhyiddin eder hâk kadir

Görünür her şeyde hâzir

Ayan nedir, pinhan nedir

Nişan nedir, şimdi bildim.

Sevgiler..

 

 

 

 

 

Yorum yap