ULUTEK MAKER ÇOCUK
ULUTEK MAKER ÇOCUK

 

 

 

 

 

 

 

ULUTEK, BU YAZ KAPILARINI ÇOCUKLARA AÇIYOR…

 

‘ULUTEK MAKER ÇOCUK’ 2016 YAZ PROGRAMI, 20 Haziran’da başlayıp 26 Ağustos’ta bitecek şekilde 5 farklı atölye çalışması ile başlıyor. Gelişmiş eğitim materyalleri kullandığımız programda 8-15 yaş arası öğrencilerin, uygulama yaparak teknoloji alanında tüketici kalmak yerine, üretici konumda yer almalarını hedefliyoruz.

 

Çocuklarımızın her türlü biricik yenilikçi fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için mekan, ekipman ve profesyonel eğitimcilerin hazır olduğu programımıza tüm ‘MAKER ÇOCUK’larımızı bekliyoruz.

 

NEDEN ‘MAKER ÇOCUK’?

Bundan 20 yıl öncesine  kadar günümüzde popüler olan mesleklerin çoğunun adı bile henüz konmamıştı. Yeni teknoloji alanlarda çalışan mesleklerin hiçbiri geçmişte tanımlanmamış ve akademik ünvandan geçmemişti. Ne Nanoteknoloji Mühendisleri, ne Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisleri, ne Bioyakıt Ürün Geliştirme Müdürleri, ne Bilgi Teknolojileri Danışmanları, ne Web Tasarımcılar, ne Sosyal Medya Yöneticileri, ne Mobil Yazılım Uzmanları, bloggerler vb. meslekler vardı.

Günümüzden 15-20 yıl sonra  ise mevcut mesleklerin belki yarısı kaybolacak,  yerine  hiç tanımını bile bilmediğimiz teknolojiler ve bunları kullanan işler ortaya çıkacak. Gelişen yeni yüzyıl teknolojisi ile popüler olacak meslekleri, bugünden öngörmek oldukça zor. Ancak önümüzdeki döneme ilişkin herkesin üzerinde mutabık olduğu bir husus var ki  o da teknoloji, dijitalleşme ve kodlama becerisinin rekabet ve verimliliği arttırması yönünde olacağı. Teknolojiyi kullanan, dijitalleşme birikimi ve kodlama becerisi yüksek bir bireyin hangi mesleği seçerse seçsin, kariyerinde diğer meslektaşlarına göre ön alması kuvvetle muhtemel olacak.

Bu yüzden bizler teknolojinin yanında çocuklarımız için artık kaçınılmaz hale gelen programlamanın temelini almanın da oldukça önemli olduğuna inanıyoruz.  Bu konuda sevindirici olan şudur ki; bilgisayar kodlama derslerinin önemi fark edilerek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilkokullarda ders müfredatına alınması için çalışmalar başlatılmış olması. İlki ile başlangıcını yaptığımız programımızı geliştirerek, daha sonra vereceğimiz eğitimler ile yazılıma ilgi duyan çocuklarımızın; ilk aşamada programlayıcı (CODER), daha sonra uygulayıcı (MAKER) ve en sonunda da sorgulayıcı, farklılaştırıcı (HACKER) aşamalarına gelerek yeni teknolojileri en iyi ve en doğru şekilde kullanabilecek bireyler haline gelmelerini hedefliyoruz.

Program boyunca uygulamalı atölye çalışmaları ile çocuklarımızın robotik-elektronik-yazılım-3D tasarım-arduino alanlarında gerekli bilgi birikimine sahip olup kendi özgün projelerini geliştirmelerini sağlanacak. Robotik atölyesinde her ders farklı bir robot projesi, elektronik atölyesinde belli temalı devreleri, yazılım atölyesinde bilgisayarın çalışma ve programlama mantığını ve kodlamayı, 3-D tasarım atölyesinde 3-D yazıcıdan çıktı alabilecekleri ürünleri tasarlamayı, arduino atölyesinde belirlenen projeleri yapma ve bu konularda donanımlı hale gelme imkânı elde edecekler.

 

 

 

NEDİR ‘MAKER HAREKETİ’?

 

Dünyada 2005 yılından beri teknolojiden etkilenen ve YARATICI HAREKET olarak tanımlanmaya başlayan DO IT YOURSELF (DIY) akımı ile Arduino mikro denetleyici, kişisel 3D baskı gibi yenilikçi teknolojiler ile üretim, mühendislik, endüstriyel tasarım, donanım teknolojisi, eğitim ve yazılım gibi konularda inovasyonlar yapılmıştır. Bu akımdan etkilenen yaratıcıların çoğu amatörler, öğrenciler ve kendini geliştirmek isteyen istekli kişilerdi. Bu kişiler inovasyon ve yeni ürünler yaratma konusunda toplum liderleri olmuşlar ve bazıları büyük girişimciler olarak şirketler kurmuşlardır.

Türkiye’de de hız kazanmaya başlayan bu akım sayesinde yeni programlar düzenlenmekte ve makerların geliştirdikleri yeni ürünler ve hizmetler bu ekosistem içinde yer almaya başlamıştır.

Büyük  önem arz eden bu konuyla ilgili, Bursa’nın teknoloji geliştiren ve üreten bölgesi olarak  duyarlılık göstererek; işini yaparken zevkle çalışan, iş yetkinliğine sahip, keşfeden ve paylaşan genç nesiller için biz de bu yaz kapılarımızı ‘Maker Çocuk Hareketi’ ile çocuklarımıza açıyoruz…

Program ile ilgili detayları web sayfamızda bulabilirsiniz.

Sevgilerimizle,

BİRGÜL YANIKLAR

BURÇİN ERTÜRK

ULUTEK MAKER ÇOCUK
ULUTEK MAKER ÇOCUK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap