📍14 ŞUBAT SEVGİLER GÜNÜ!

Sevmek de Sevilmek de ne kıymetli bir duygu..

Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat’ta kutlanan ritmik bir ritüelimiz oldu. Genellikle aşkı ve romantizmi kutlamak için çiftler tarafından özel olarak değerlendirilse de bağladığı tarihi hikayeleri oldukça ilginç..

Sevgililer Günü’nün kökenleri hem Hristiyan hem de antik Roma geleneklerine dayandığı söyleniyor.

Birçok rivayetler de paylaşımlar arasında.

En yaygın kabul gören hikaye, Sevgililer Günü’nün, Roma İmparatorluğu döneminde yaşamış olan Aziz Valentine ile ilişkilendirilmesi.. Aziz Valentine, imparatorun askerlerin evlenmesini yasaklamasına rağmen gizlice çiftleri evlendiren bir rahip.Bu eylemi nedeniyle tutuklanır ve idam edilir. İdamının yıl dönümü olan 14 Şubat, Aziz Valentine’ı anmak için bir gün olarak kabul edilmesi..

Başka bir hikaye de , Antik Roma’da 13-15 Şubat tarihleri arasında kutlanan Lupercalia festivaliyle ilgili.Bu festival, ilkbaharın başlangıcını kutlamak ve Roma’nın kurucu mitinin bir parçası olan kurt tarafından emzirilen Romulus ve Remus’a saygı göstermek amacıyla düzenlenirmiş. Festival sırasında çeşitli ritüeller gerçekleştirilir ve genç kadınlar ile erkekler arasında bir tür eşleştirme oyunu oynanırmış. Bu festivalin de Sevgililer Günü’nün kökenlerinde rol oynadığı düşünülmekte..

Başka bir görüşde, Orta Çağ boyunca, 14 Şubat dönemde, kuşların eşlerini seçtiği ve çiftleştiği inancı yaygındı ve böylelikle bu tarihde de aynı zamanda insanlar arasında aşkın kutlandığı bir gün olarak kabul edildi.

Hangi tabanda şekillendiğini tam olarak bilemesekte; şu an günümüzdeki  Sevgililer Günü modern anlamda bir aşk ve romantizm kutlamasına dönüşürken, kapitalizmin dünyası da durmayıp bu duyguları iyi yöneterek  kendi lehine çevirmiş durumda..

Son dönemlerde yaptığımız Atölye çalışmalarında hep kendini bilmek, kendini tanımak ve en önemlisi kendine değer vermek üzerineydi.

Biz inanıyoruz ki, sevgi önce kendine değer vermek ve kendini sevmekle başlıyor. Eğer bunu yapabilirsek,sevgimizi karşıya yansıtmak çok daha kolay, samimi ve içten oluyor..

YAKINDA!

.

.

.

.

.

#aşk #sevgililergünü #sevgi #sevgiliyehediye #sevgilim #antalyaworkshop #sevgililergününeözel #kendınyap 

Yorum yap