📍DEVINAI. AI

📍YAZILIM MÜHENDİSLERİ DÜNYASINA DÜŞEN BOMBA!

Gün geçmiyor ki Yapay Zeka ile şaşırtan haberler gelmiş olmasın. 

Şimdide 27 yaşında bir gencin, Harward gibi bir üniversitedeki eğitimini durdurarak,iki ortağı ve 10 kişilik ekibiyle ev gibi bir ortamda, iki ay gibi bir sürede, eğittiği Yapay Zeka ile Yazılım Mühendislerin ortasına bomba gibi bir şey bıraktığı haberlerin gelmesi..

Yıllardır, burunlarından  kıl aldırmayan canım yazılımcıların yaptığın işin şimdilik, %15 lik kısmını, yüzde yüze yakın doğruluk payıyla yapabiliyor bu Yapay Zeka! Şimdilik diyorum çünkü bu sürüm-1 . Üstelik şirket, eski Twitter kurucularından 21 milyar dolarlık yatırım aldı.  Ufak tefek olan sosyal medya hesabları yayınladıkları video ile neredeyse bir günde 110 binden fazla takipçi aldı.

Bu ne demek şimdi? Yıllardır güvendiğimiz geleceğin meslekleri arasında yer alan, tahtının oynamayacağını düşünülen SOFTWARE ENGINEER larin yaptığı işi  çok kısa ve yüksek performansla yapmaya aday bir YAPAY ZEKAmızvar. 

Yazılımcılarla az uğraşmış olacağız, bu bizim adımıza güzel bir haber de peki kendi mesleklerimiz ne olacak? Bu hızda gelişen yapay zekaların  yapacağı işler herbirimizin tahtını bir bir  sallayacak!

Asıl sorulması gereken soru şu!

Peki öncelik sırası kimin? Mavi yakalıların mı, beyaz yakalıların mı?

Yıllardır, Endüstri 4.0, otomasyon , dijital dönüşüm diyerek Mavi Yakalı  çalışanların işlerinin, geleceğini hep riskli gördüler.Bu konuyla ilgili seminerler ,sempozyumlar yaptılar durdular..

Bugün bir çocuk doğduğunda, 5 yaşına geldiğinde bugünkü yaptığımız işlerin çoğunu yapan bir yapay zeka olacak. İnanılmaz kafa yorulması gereken bir durum. Bu çocuklar ne iş yapacaklar ve buna uygun eğitim alt yapısı nasıl olacak?

O zaman kritik soruda şu olsun!

Sizce geleceğin mesleklerinde asıl zorlanacak olanlar Mavi Yakalılar  mı yoksa Beyaz Yakalılar mı olacak? 

Ne dersiniz?

Sevgiler, 

Birgül Yanıklar 

.

.

.

.

.

.

.

.

#ai #yapayzekâ #devin #web #maviyaka #beyazyakalı #gelecek #geleceğinmesleği #software #softwareengineer #yazilimci #yazılımmühendisliği #yazılımmühendisi #tasarım #teknoloji 

Yorum yap