📍EV EKONOMİSİ VE İŞ TEKNİK DERSLERİ..

Hatırlayanlarınız olacaktır, bir zamanlar eğtim sistemimizin içinde İş Teknik ve Ev Ekonomisi gibi derslerimiz vardı bizim. İnanılmaz keyifli, öğretici ve geliştirici derslerdi bunlar. Buna uygun binalarımız ve dersliklerimiz olurdu. Bu derslere keyifle gider hem sohbet eder hem de üretirdik. Örgü, nakış, dikiş , dokuma, tamir, tadilat gibi konu başlıklarında dersler yapardık. 

Şu an girişimcililer için sunulan, katma değer üreten bir ürün geliştirsin ve modellesin diye sunulan, genelde de Teknokent ve İnaovasyon ve Ar-Ge merkezlerinin içinde oluşturulan LAB. lar var.İleri yaşlarda öğretilmeye çalışılan girişimcilik alanları 😔

“Ağaç yaşken eğilir” diye bir atasözümüz vardı sanırım 

Şimdi düşüyorumda, biz gerçekten böyle LAB. ların içinde eğitimler almışız. Hem de devlet okullarında. Ne kadar değerliymiş tüm bunlar.

Bunca geçen zaman içinde geldiğimiz durum; 5 seçenekli test kitapları, yazmak istemeyen , uzun yazmak ve imla kullanmaktan çekinen bir nesil. Ellerini kullanma becerileri, teknolojik cihazları kullanım yönünde. 

Gençlerimize bu konuda söyleyecek bir sözümüz yok. Eğitim sistemizin saçmalığı, çocuklarımızı bunun içine her geçen gün daha da çekiyor. 

Bugün gerçekleştirdiğimiz ” E- Ticaret Seminerinde” bunu bir daha farkettim ki bu çocukların  deneyimsel  derslere ve atölyelere ihtiyacı var..

Zamana , teknolojiye, ekonomiye, inovasyona uyumlanayan eğitim sistemimiz bu hızda giderse çökecek. 

Bu çöküşün altında kalmamak için çocuklarımızı başka bir kafada yetiştirmemiz gerekiyor sanıyorum..

Ben yapay zekaya  ev ekonomisi ve iş teknik dersleri diye prompt yazarak çizim yaptırdım. Türkçe yazımı yanlış yapsa da ortaya harika atölye resimleri çıktı.

Ne diyeyim makine beyni bile olması gereken bu olduğunu düşünerekten çizim yapıyor, bizi yönetenlerin beyni ise …

Sevgiler, 

Birgül Yanıklar

.

.

.

.

.

.

.

.

..

.

.

.

.

.

#eğitim  #sistem #eğitimsistemi #egitimsistemidegismeli #atölye #deneyim #labratuvar #lab #inovasyon #evekonomisi  #teknoloji #deneyimselöğrenimatölyeleri #thehistoricalhouse #experientiallearning #seminer #öğretim #millieğitim #ilkokul #lise #sınav #üniversite #meslek #zanaat #ekonomisyariah 

Yorum yap