DUOLİNGO
DUOLİNGO

 

 

 

 

 

 

 

Mobilde geliştirilen eğitim uygulamalarını çok seviyorum, gerçekten çok eğlenceli, kolaylaştırıcı, basit ve en önemlisi de ölçülebilir..

Savunduğu felsefesiyle dikkatimi  çeken ,uygulamalardan birinden daha bahsetmek istiyorum sizlere. Yabancı dil öğreten sevimli mi Sevimli Yeşil Baykuş Duolingo..

Yaz tatilin yaşadığımız şu günlerde , hazır çocuklarımızın elinde akıllı cihazlar düşmezken bu uygulamaya bir bakın derim..

Uygulamayı kullanmayı başladığınızda, sevimli yeşil baykuş Duolingo kişiyi tanımaya  ve verileri de depolayıp analiz etmeye başlıyor. Kullanıcı eğitimde yol alırken  yeşil baykuşumuz  da  hangi soru da uzun süre kaybettiğini,  hangi soruyu hatalı yaptığını ölçüyor ve bu tespitlerine görede  her seviyenin sonunda bu yönde yeni alıştırmalar  derliyor.. Cümleleri karıştırarak tekrar karşınıza çıkarıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre bu uygulamanın 34 saat içinde herhangi bir üniversitenin dil kursundan iki kat daha hızlı öğrettiği tespit edilmiş..

Dili oldukça basit ve kullanmasıda kolay 🙂

 

Kişiye Özel Eğitim

Duolingo , yabancı dil konusunda sizi geliştirebilecek, pratik, basit ve ücretsiz bir uygulama. Üstelik uygulamada reklam da yok. Mobil ve web çözümlerine çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Beni en çok etkileyen felsefesi  ise  şu  oldu  ; ”Herkesin öğrenme şekli farklıdır. Olabilecek en etkili eğitim sistemini oluşturup her öğrenciye özel hale getirmek için milyonlarca insanın nasıl öğrendiğini analiz ediyoruz ”

Hedefi ise ;   ”Teknoloji ile  herkesin özel öğretmen deneyimine erişmesini sağlatmak ”

Harika değil mi? İnternet bağlantısının olduğu bir cihazla ,basit bir temelle eğitimi yaygınlaştırmak, ulaşabilir kılmak ve kişiye özele dönüştürmek..

İşte bu!  neden bunu eğitim için bir formül gibi düşünmüyoruz ki?

 

Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek

Çevrimiçi öğrenimde motivasyonu korumak zordur ve kalıcılığı da azdır. Bu nedenledir ki , Duolingo yeni kuşağın ihtiyaçlarına göre yazılmış ,yeni becerileri oyun oynar gibi kazanabilecekleri, eğlenceli bir uygulama haline getirmiş.

Dili seçtikten sonra bir hedef belirliyorsunuz bu sizi günlük çalışma limitiniz oluyor. Limiti her doldurduğunuzda başarı ve ödül kazanıyorsunuz. Önce basitçe öğreneceğiniz şeyler hakkında bilgi alıyorsunuz sonra alıştırmalara başlıyorsunuz. Alıştırmaları maksimum 3 hata ile tamamlamanız gerekiyor. Konuşma, yazma, okuduğunu anlama üzerine alıştırmalar yapıyorsunuz.

Lingot ; sevimli Duolingo baykuşunun parası . Konuları tamamladıkça lingot kazanıyorsunuz. Sonrasında  ise bu parayla store gidip yeni quizler , testler alabiliyorsunuz..

Duolingo’da kendinize bir hedef koymanız isteniyor. Günlük olarak kaç puan kazanmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Her test 10 puan kazandırıyor. Hedeflerinizi tamamlamadığınız günlerde size mesaj atarak uyarıyor 🙂 Tıpkı bir anne gibi  🙂

 

Dünyanın her yerinden erişilebilir

Dünyada 1,2 milyardan fazla insan dil öğreniyor ve bunu daha iyi fırsatlar elde etmek için yapıyor. Maalesef dil öğrenimi pahalı ve çoğunluk bu eğitimden mahrum kalıyor. Teknoloji ise  çocuklarımızın  etkili öğrenebilmesi gerçekten  iyi araçlar sunuyor. Yasaklamak yerine faydalanmak  amacımız olursa  teknoloji de vazgeçilmeniz olur.

Duolingo’yu herkesin ücretsiz dil eğitimi şansına sahip olması için ideal bir uygulama .Gizli ücretler ve paralı içerik yok. Gerçekten ücretsiz.  Bir deneyin derim  🙂

”Daha fazla paranın daha iyi eğitim satın alamayacağı zaman gerçek eşitliğin yaşanacağına inanıyoruz.”

 

Eğitim de herkes için eşit ve kalite  olması temennisiyle…

 

 

 

 

 

Yorum yap