3D YAZICI İLE EĞİTİM
3D YAZICI İLE EĞİTİM

 

 

 

 

 

 

 

Ülke olarak yaşadığımız bu son olaylar  bir kere  daha gösterdi ki  eğitim son derece ciddiye alınması ve devlet ‘in stratejik  bir  politika  olarak yürütmesi  gereken bir alan..

Bugün 6 yaşında ana okuluna başlayan bir çocuk ortalama 10 yıl sonra iş yerlerin de stajyer , 15 yıl sonra da  iş hayatının içeriside karşımıza çıkıyor.  Bu da demektir ki bugun tarlaya ektiğiniz  bir fidan 20 yıl içerisinde yeşererek  bize meyve vermeye başlıyor.

Eğer bir ülkenin gelecek vizyonu içerisinde kalkınma, ekonomik büyüme, güçlü olmak yatıyorsa ; bugunun çocuklarını yarının geleceklerinin  eğitim ve öğretimlerini  başka kurum ve kuruluşların kontrolu altına bırakamazsınız. Bu geleceğimize kurşun sıkmaktır ki bugün yaşananlar da bunun en güzel ispatıdır.

15 temmuz da yaşanan olayların ardından herkesin birbirine en çok  sorduğu sorulardan birisi;

” Bu kadar üst kademe hakim, savcı, avukat, polis, doktor, asker  bu örgüte nasıl inanabilir ,  akıllı bir mantığın kabul etmediği bu öğretilere nasıl itaat edebilir? ” idi.

Cevabı çok basit !

” Eğitim ile ”

Eğer biz çocuklarımızı , yeter ki din öğrensin diye ; paramız yok ,yatılı bir  yerde kalsın diye ; gece gündüz ders çalışsın iyi puan alsın ve sonrasında devlette garanti iş bulsun diye bu ve bunun gibi yapıların içine gönderirsek ve her şeyden önemlisi de ne biz veliler ne de devlet bu eğitim altında ki yapıyı denetlemez ,eğitim içeriklerini kontrol etmez ise gelen durumun bu olmasına çok da şaşırmamak gerekir.

Bu örgütün büyüyüp gelişmesinin ve bu kadar kök salmasının en büyük kaynağı ”Eğitimdir”

Küçük yaşlardan yetiştirmeye başlar  ve sorgusuz itaat etme üzerine bir eğitim politikası inşa ederseniz,sizin o koca koca dediğiniz insanlar sorgulamadan herşeyi  kabul ederler.

Aklın, bilimin ve dinin temeli araştırmak, okumak ve sorgulamaktan  geçer.

Eğer biz eğitim sistemimizi bu temel değerlerin içine oturtmazsak , sadece şıklardan oluşan, seçenekleri daraltan, hayal gücüne balta vuran eğitim içeriklerine  yer vermeye devam edersek ; daha az sorgulayan , biat eden , kendi üretemeyen  bir topluma geçişin temellerini atmaya devam etmiş olacağız..

Konuşuyoruz  konuşuyoruz da  peki çözüm ne?

Bir çok takip edilmesi gereken yol ve yöntemler var  ama  öncelikle ilk hedef mevcut temel eğitimdeki, eğitim içeriklerinin elden geçirilmesinde olmalı..Acilen derslere teknolojik taban , dijital alt yapı , proje tabanlı öğrenme, sorgulayarak öğrenme gibi başlıkta temel dersler oluşturulmalıdır.  Tabii en önemli eğitimler de bunları öğretecek olan ”Eğitimcilerin Eğitiminde ” yani öğretmenlerde.Siz istediğiniz kadar yeni yapılanma oluşturun, bunu kullanacak ve yönetecek bir eğitim ordunuz yoksa gideceği limanı bilmeyen gemiye benzer tüm  yaptıklarımız…

Bu hafta yaptığımız tv çekimlerinde  3D yazıcı ile bir eğitim içeriği  nasıl oluşturulabilir? 3D yazıcı bir eğitim teknolojisi olarak kullanılabilir mi? Okullara bu teknolojik gelişim entegre edilebilir mi? Tüm bunları Bilim okulunun kurucusu Bahar hanımla konuştuk. Ortaya çok keyifli bir sohbet çıktı.  Üstelik bir Fen dersi içeriği bile oluşturduk . Biz çok eğlendik.Zaten amacımızda oydu sevdirerek, eğlendirerek, deneyimleyerek ve sorgulayarak öğretmeyi öğretmek 🙂

Kanaatim o ki ;  3D yazıcılar eğitimcilerin elleriyle, geleceği şekillendirecek  bir eğitim teknolojisi olacak.

Son yorumu  da size bırakıyorum 🙂

Daha güzel bir geleceği el birliği ile inşa etmemiz temennisiyle..

Hoşçakalın

 

BİRGÜL YANIKLAR

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap