İşini çok sevmek, İşini iyi yapmak ve daha da önemlisi İşini Özgürce yapmak..

Bu sihirli kelimeler FREELANCE olmanın ruhunu yansıtıyor. ”Özgürlük”  burada ki en önemli anahtar kelime…

Bu haftaki söyleşimizin konuğu,  Freelance iş yapan ile Freelance hizmet almak isteyen kişileri karşılaştıran bir platform olan Bionluk un kurucusu Utku Subakan dı.

 

 

 

 

 

Neden böyle bir site kurma ihtiyacı duydunuz ? diye sordum.

Artık manavın bile facebook sayfası, web sayfası olduğu bir dönemde, bu alanda  çalışabilecek yetenekli insanlara ulaşmak zor. Bulsanız bile bu insanları tam zamanlı çalıştırmak külfetli. Özellikle de proje bazlı işleriniz varsa  bir kişiyi tam zamanlı çalıştırmanıza da gerek yok. İş gücüne ayıracağınız kaynağı daha verimli kullanabilirsiniz . Dünya artık freelancer olmaya ve çalıştırmaya doğru gidiyor.

Y dediğiniz kuşak saat 9.00 ile 18.00 arası çalışmaktan nefret ediyor. Sevmiyor bile diyemiyoruz, direkt olarak nefret ediyor. Yolda geçen zamanı bir kayıp olarak görebiliyorlar.

”Araba almak için işe gitmek, işe gitmek için araba almak ” döngüsündeyiz. Bu döngüden yeni jenerasyon artık çıkmak istiyor. Onların illaki bir evimiz olsun gibi tutkuları yok. Özgür ve mutlu olmak öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.

Utku Subakan, bunu öze dönüş olarak nitelendiriyor. Endüstri devriminden önce hepimiz özgür çalışıyorduk, özgür bireylerdik. Sanayileşme ile birlikte belirli kutu ve kalıplara sokulduk, dijital tabanlı işlerle de bu kalıplarımızdan kurtulmaya çalışıyoruz aslında

 

 

 

 

 

 Bionluk un  savunduğu önemli bir değeri var..

”Yetenekli insanlar daha özgür ve daha mutlu yaşayabilirler’

Site içinde yapılan tüm yenilikler de  bu değere uyuyor mu diye de mutlaka kontrol ediliyor.

Bionluk un   kuruluşu 2014 yılı . Utku bey diyor ki ,

Siteyi kurduktan 3 ay sonra freelance iş yapmak isteyen kişiler siteye zaten geldiler. Ama yolunda gitmeyen bir şeyler vardı. Özellikle de freelance alanı çok boştu. Bir problem vardı, o problemin ne olduğunu da tam olarak bilemiyorduk..

Şu bir gerçek ki, freelancerlığın farkındalığı yok. Biz  kobi ye dönüp diyoruz ki, tam zamanlı çalıştırma, burada çok daha iyisi ve ucuzu var bunu dene, diğer taraftan da yetenekli freelancer ‘a diyoruz ki sen neden burada değilsin gel özgürce çalış.

Tüm bu çalışmalar karşılığını bulmuş gibi, şu an Bionluk’un 100 bine yakın üyesi var. Bu çalışmanın arkasında ise 4 kişi tam zamanlı çalışıyor, geri kalanlar  işlerde ise Bionluk’un freelancerların dan destek alıyorlar.  Örneğin, projenin bir fotoğrafçıya ihtiyacı varsa  ve bu alanda Bionlukta bir bir fotoğrafçı yoksa önce o fotoğrafçıyı Bionluğa kazandırıyoruz, sonra da onunla çalışıyoruz diyor.

 

 

 

 

 

Freelancerlar da  en büyük risk iş sürekliliği sağlamak ..

Evet doğru diyor Utku bey, ama  garantinin olmaması heyacan yaratıyor ve dinamik tutuyor. Bu işte 1.ay 2.ay az gelebilir 5. ay hiç uyuyamayabilirsiniz. Bu freelancer’ın kendisinde bitiyor . Kendini geliştirirse ve işini iyi yaparsa yılın 12 ayı iyi ücretler kazanabilir.  Sevdiği işi yaparak hayatta kalabilen ve birikim yapabilen bir çok freelancer var.

Kendi konfor alanından  çıkmak ve riske girmek gerekiyor.Birden işinizi bırakın demiyorum, mevcut işinizin içinde freelance çalışmaya başlayın ve kendinizi ölçün!.Belki sonradan kendiniz işi bırakırsınız 🙂

Freelance olmak uzmanlık mı gerektirir..

Uzmanlık  deneyimle elde edilir. Bu bir süreç. Bir kişinin birden uzman olması beklenemez. İş yaptıkça bir şey birşeyler gelişir ve ve fiyatı artar.

 

Freelance kendini nasıl sigortalayacak…

Devletin ne yazık ki bu alanda farkındalığı yok. Kayıt altına alınamayan bir çok çalışma var. Ve freelancer olmaya desteği de yok. Bionluk olarak bizim yeni dönem çalışmalarımız arasında özel sigortalar ile görüşmelerimiz olacak. İsterse freelancer kendini uygun koşullar altında sigorta altına alabilecek..Dileriz ki en kısa zamanda bu alan için çalışmalar başlatır.

 

Ve buradan gençlere sesleniyoruz, freelance çalışmalarla UZMANLAŞIN!

Yeniliklerle kalın,

HOŞÇAKALIN

BİRGÜL YANIKLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap