www.karakterol.com işlettiğim dönemelerin en tatlı tedarikçilerinden biriydi sevgili Selda Özden Çakır..

Eğer niş çalışmalar yapıyorsanız müşteri memnuniyeti her zaman ön şartınız oluyor. Bu vazgeçilmez değerimiz karşısında ki yaptığı özel tasarım kostümleriyle her zaman müşterilerimizin mutlu bir şekilde bizden ayrılmasını sağlamıştır sevgili Selda ..

Ne istediğini bilen kararlı hali, fedakar ve özverili yaklaşımı, azmi ve çabası onun en güçlü değerledir.   Evinin bir odasında kurduğu atölyesinde başladığı yolculuğuda  bu değerlerinin ürünüdür aslında .Kendi iç sesinden hareketle  , önce halk eğitim kursunda dikişi öğrenmiş , kendisini geliştirmiş sonrasında ise  kızından ve eşinden aldığı güçle de çocukların hayallerini süslemeye adamış kendisini. Zevk alıyor, inanılmaz mutlu oluyor üretirken.

”Makinenin başına geçtiğimde başka bir ruh haline bürünüyorum ”diyor. Özellikle de tasarladığı kıyafetleri  giyen çocuklardan ve annelerinden aldığım heyacan dolu mesajların ,kendisinin en büyük mutluluğu olduğu söylüyor.

Hedefleri büyük,yolu da  uzun  ; adımlar da atılmaya  başlamış bile..

5 yıl içindeki işinde aldığı yola bakınca da bu hedeflerine ulaşması çok da uzak görünmüyor..

Biz Line Tv ekranındaki Dijital Dönüşüm Programım için bu hafta evinin ve atölyesinin konuğuyduk. Bizi o kadar güzel ağırladı ki çekim bizim için eğlenceye dönüştü. Üstelik de program da benim için diktiği kıyafette günün olayı oldu 🙂

Biz hem LİNETV hem de bursa.com için sorularımızı yönelttik.. O da bizi kırmadı , evini ve duygularını samimiyetle paylaştı .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Selda Özden Çakır ı biraz bize tanıtır mısın..

 

 

Selda Özden Çakır Bursa’da doğdu.

Anadolu üniversitesi Gıda teknolojisi mezunuyum ancak mesleğimi hiç yapmadım. Aslında ben kendi hayallerini çocukların hayalleri ile birleştirmeyi seven ve onların hayalini kurdukları prensese/prense dönüşebilmelerine yardımcı olan kostümcüyüm yada bazen onların da dediği gibi dikişçi ablayım

 

  Dikişle tanışman nasıl oldu ve kendini nasıl geliştirdin?

Kızımın anaokuluna başlaması ile birlikte hep hayalim olan dikiş dikmek ile ilgili eğitimler alma fırsatı buldum. İki yıl dikiş teknikleri eğitimleri aldım tabi kızımdan da etkilenerek dikiş dikmenin yanında kostüm çalışmalarına da başladım daha sonra dikişi başka bir boyuta taşımak istedim ve el sanatları kurslarına da başladım. Aldığım eğitimlerin de katkısıyla hep hayalim olan dikiş ve süslemeyi artık daha profesyonel olarak yapmaya başladım.

 

  Bu içten gelen bir şey miydi?

Kesinlikle içten gelen bir duygu. Dikiş dikmeyi eğer içten gelen bir tutku ile sevmiyorsanız yapamazsınız,mutlaka yarı yolda vazgeçersiniz çünkü ayrıntıların çok ve önemli olduğu bir iştir. Benim fikrimi sorarsanız dünyanın en keyifli işi …

 

Böyle bir kararı aldığında ailenin ve çevrenin yaklaşımı nasıl oldu?

İlk başladığımda eşimin ve ailemin hep çok desteklerini gördüm.

 

    Neden ismi yağmur kostütüm?

Çünkü kızımın adı Yağmur … En kıymetlim…

Kostüm tasarlayıp dikmeye ilk başladığım dönemde tütü de çok fazla soruluyordu ve çok çeşitli dikiş tütülerde hazırlıyordum. Bende bu iki ismi birleştirerek YAğMUR KOStütüM ismini seçtim.

 

   Tasarımlarında nereden esinleniyorsun?

Aslında herşeyden etkileniyorum. Hala çizgi filmleri izliyorum , yeni karakterleri eski karakterleri ve sosyal medya üzerinden ülkemizde ve yurtdışında benimle aynı yada benzer işi yapan kişileri/siteleri  takip ediyorum. Mümkün olduğunca dolaşıp malzeme topluyorum.

 

  Ev de çalışmak zor mu?

Evde olmak hem dünyanın en kolay ve en güzel işi hemde en zor… Ancak atölyemi açtığımda da evde mutlaka bir dikiş makinem olacak çünkü dikiş dikmek beni mutlu ediyor.

 

 Gelecek hedefin nedir?

En yakın hedefim kendime ait tasarımlarımı daha geniş bir mekanda hazırlayabileceğim bir atölye açmak.. Bunun için araştırmalara başladım. Sonrasındaki hedefim ise tanınan bir marka olabilmek …

 

   İşinde seni en çok mutlu eden yer neresi?

İşimde beni en çok mutlu eden yer sürekli çalışarak ve araştırarak neler yapabildiğimi görmek ve beni en mutlu eden yer mekan olarak da tabii ki dikiş makinemin başı

 

Geçmişe döndüğünde aldığın kararlardan mutlu musun?

Çok çünkü şuan beni mutlu eden işi yapıyorum ve çalışırken mutluyum, böyle olunca da günün her saati bazen gece yarısı sürekli araştırıyorum yeni makineler-yeni aparatlar, yeni teknikler  öğrendikçe de mutluluğum,heyecanım ve hayallerim artıyor .

Çok sevdiğim bir söz var

“Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmamış sayılırsın “

 

Güzel insan;  her şey için sana teşekkür ediyor ,bundan sonraki çalışmaların da sana başarılar diliyoruz…

SİYAH TÜTÜ
SİYAH TÜTÜ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap