Online eğitim, yeni yüzyılın en etkili öğrenme tekniklerinden  biri olmaya aday..

Online eğitimin en iyi yanı ise eğitim de fırsat eşitiliğinin sağlaması. Bilgiye sizin istediğiniz zamanda ,istediğiniz şartlarda , istediğiniz biçimde ulaşıyor olmanız, bunu bazen ücretsiz bazen de küçük ücretlerle elde etmeniz,  inanılmaz bir nimet geliyor bana..

Öyle değil mi ama?

İş dünyasında hangimizin çok uzun zamanları var . Var olan zamanımızı da  iyi değerlendirmek adına, öğreneceklerimizi eleyerek seçebiliyoruz. Tabii kurumsal şirketlerde çalışanlar, eğitime önem veren firmaların çalışanları bu anlamda daha şanslılar. Çünkü çalıştıkları işyeri  bunun için zaman ve bütçe ayarlayabiliyor. Peki bu imkana sahip olamayan ,Türkiye’nin her yerinden öğrenme ve bilgi açlığı çeken insanlar ,bunlara nasıl ulaşacaklar? Bu hizmeti nasıl alacaklar ?İşte bunu içindir ki online eğitimde içerik üreten ve çalışmalar gerçekleştiren  kişilere ve firmalara inanılmaz saygı duyuyorum..

Bu anlamda Bursa da Ulutek Teknoloji Geliştirme bölgesinde ki ofisinde, geliştirdikleri Ar-Ge de ,şirketler için hazırladıkları Online Eğitimler ile hizmet veren Sigma Akademi’nin kurucucularından biri olan  Sn. Ekrem Akın ve ekibi bu hafta Dijital Dönüşüm’ün  program konuğu hem de  bursa.com ‘un röportaj konuğu oldu..

Biz sorduk ; SİGMA AKDEMİNİN kurucusu Sn. Ekrem Akın yanıtladı..

 

Ekren Akın ‘ı bize tanıtır mısınız?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İstatistik Mezunuyum. 2007 yılında stajyer olarak girdiğim Sigma Center’ da yönetim sistemleri ve verimlilik üzerine danışmanlık ve eğitimler veriyorum. Aynı zamanda bilgi teknolojileri yöneticiliği yapıyorum. Sigma Akademi Online Eğitim ve AltaSoft Yönetim Sistemleri yazılımı proje liderliğini sürdürmekteyim.

 

Sigma Center ile tanışmanız nasıl oldu?

Üniversite 1. sınıfta kariyer hedeflerimi yönetim sistemleri ve yalın 6 Sigma konularında uzmanlaşma üzerine planladım. 2007 yılında stajyer olarak başladım.

 

 Kurduğunuz Akademi de neler yapıyorsunuz? Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?
Sigma Center olarak 10 kişilik çekirdek bir ekibimiz var. Ayrıca çevremizde 20 den fazla sözleşmeli uzmanlar ile çalışıyoruz. Uludağ Üniversitesi ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesinde ana işimiz danışmanlık ve eğitim haricinde Online Eğitim ve Yönetim Sistemleri Yazılımı üzerine ARGE faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. SigmaAkademi.com online eğitimler, ARGE faaliyetlerimizden biri. SigmaAkademi.com olarak bir platform oluşturduk. Bu platformda online banttan (asenkron), online canlı (webinar) eğitimler veriyoruz. Uzmanlarımızın bilgi ve birikimlerini içerik haline getirip katılımcılara online olarak öğrenebilecekleri eğitimler hazırlıyoruz. Hedefimiz; sadece kendi birikimlerimizi değil herhangi bir konuda bilgi birikimi olan ve bu birikimi eğitime çevirenlerinde eğitimlerini sigmaakademi.com online eğitim platformunda sunmak.

 

Online eğitim sizin gözünüzden nedir?

Günümüz bilgi çağında damıtılmış ve doğru bilgiye hemen ve internetin olduğu herhangi bir yerden erişmek.

 

Türkiye de dünyada online eğitimin yeri neresidir?
Türkiye’ de kullanıcılar daha yeni farkına varmaya başladılar ama dünyada, özellikle batı toplumlarında çok önemli bir yere sahip. Dünyanın önde gelen online eğitim platformlarının yıllık ciroları birer milyar dolar. Bu bilgiyle kullanıcılar tarafından ne kadar önemsendiğini anlayabiliriz.

 

 Online eğitim günümüz dünyasında neden önemli?

İnternet ile birlikte artık bireyler bilgiye çok daha hızlı ve istedikleri yerden ulaşabiliyorlar. Bundan dolayı bireyler artık işine yarar ve damıtılmış bilgiyi artık talep ediyorlar. Örneğin Office Excel ile ilgili youtube’ da yüzbinlerce eğitim videosu bulabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa internette gezen bu video ve bilgileri inceleyerek de Excel’ i veya herhangi bir şeyi öğrenebilirsiniz. Online Eğitimler ise bir konuda derlenmiş toparlanmış ve damıtılmış bilgiyi size sunuyor ve öğrenmek istediğiniz konu ile ilgili size doğru bir yol gösteriyor. Kullanıcılarda birçok bilgiyi toparlamak için vakit kaybetmek ve örgün eğitimlere de çok fazla ücretler ödemek istemiyorlar. Daha az maliyetli ve istediği yerden ve istediği zamanda ulaşabildiği online eğitimleri tercih ediyorlar.

 

  Online eğitim tipleri nelerdir?
Online Eğitimleri, senkron ve asenkron olarak ikiye ayırabiliriz. Türkiye’ de bu kavramlar yavaş yavaş oturmaya başladı. Senkron dediğimiz eğitmen ile katılımcı aynı anda birlikte online bir platformda bulunulan eğitim tipi. Diğer adı Webinar. Asenkron (banttan) ise daha önce hazırlanmış ve online platformlarda sunulan ve katılımcının istediği an istediği kadar ulaşabildiği eğitim tipi. günümüzde “Online Eğitim” dediğimiz zaman asenkron (banttan) eğitimler algılanıyor.

 

 Online eğitimin örgün eğitimine katkısı nedir?
Örgün olarak alınan eğitimler bildiğiniz gibi o an alınıp tekrar o bilgiye dönemediğiniz eğitimler. Örgün eğitimler sonrası katılımcıların tekrar o eğitim içeriğine ulaşarak konuları tekrar etmesi ve daha iyi anlamasına katkı sağlıyor. Bizde kuruluşlara özel ve genel katılıma açık olarak gerçekleştirdiğimiz örgün eğitimlerde katılımcılara sigmaAkademi.com üzerinden online eğitimler açarak öğrendiklerini pekiştirmesini sağlıyoruz.

 

   Bir online eğitim nasıl hazırlanır?
Öncelikle eğitim verilecek konuyu tam olarak belirliyoruz. Eğitmen; Eğitimin içeriği , hedefi, kimler almalı, katılımcıya faydası nedir gibi eğitimin çerçevesini oluşturuyor. Daha sonra eğitim içerisinde hangi konu başlıkları olacağı ve bu konuları hangi yöntem ile (video, ses, metin, vb…) oluşturulacağı belirleniyor. Eğitim video çekimleri ve çekimlerin montajı, kurgusu yapıldıktan sonra online eğitim platformuna yüklenerek satışa sunuluyor.

 

  Sizin başlattığınız yeni bir proje var, içerik üretenle içeriği almak isteyeni karşılaştırdığınız bir platform.. Biraz bize bundan bahsedebilir misiniz?

2011 yılında sigmaAkademi.com projemizi başlatırken, herhangi bir konuda bir uzman online eğitimlerini oluşturup platforma yükleyerek kendi online eğitimini sigmaakademi.com üzerinden satışa sunmasını hayal etmiştik. Başka projeler ve iş yoğunluğumuz sebebiyle bu hayalimizi gerçekleştirme fırsatımız olmamıştı.

Projemiz; bir kişi, uzman olduğu konuyu online eğitime dönüştürüp sigmaAkademi.com üzerinden satışa çıkartması.

Eğer uzman olduğunuz konuyu online eğitime çevirerek herkesle paylaşmak ve kazanç sağlamak istiyorlarsa bizimle iletişime geçebilirler. Eğitmen; Online eğitime dönüşümde bilgi sahibi olmayabilir. SigmaAkademi.com ekibi olarak online eğitim hazırlamak isteyenlere her türlü desteği vermek istiyoruz. Bizimle iletişime geçmeleri yeterli.

 

 Devletin online eğitime destekleri olduğu söyleniyor, bu sizin içinde geçerli midir?

Devlet, kuruluşların daha sistematik ve daha verimli çalışması için verdiğimiz eğitimlerin önemini anladı ve son yıllarda KOSGEB, Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK, vb… kurumlar ile eğitim ve danışmanlıklarda %70’ e kadar destek veriyor. Şuan örgün olarak verdiğimiz genel katılıma açık eğitimlerde Ekonomi Bakanlığı özellikle üretim yapan kuruluşlara %70 HİBE desteğinde bulunuyor. Şuan devlet online eğitimlere ne yazık ki şuan destek vermiyor. Bakanlıktan yetkililer ile görüşerek online eğitimleri de destek kapsamana almaları için talepte bulunduk. Umarım en kısa sürede desteklerin arasında yer alır.

 

 Sn. Ekrem Akın’a verdiği değerli bilgiler için teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz..

Biz de çağrısını yeniliyoruz, eğer siz de bilginize güveniyorsanız , bilginizi saklamayın . Hem bilgi birikiminizle gelir elde edin hem de ihtiyacı olan kişilere online eğitim vasıtasıyla ulaştırın..

Unutmayın ki, hayat paylaşınca güzel !

Sevgiler,

BİRGÜL YANIKLAR

ONLİNE EĞİTİM
ONLİNE EĞİTİM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ONLİNE EĞİTİM NASIL ÇEKİLİR
ONLİNE EĞİTİM NASIL ÇEKİLİR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap