Elimizdeki telefonlarla artık her birimiz doğal içerik üreticisiyiz.

Bir haberin içinden geçiyorsak ,bir muhabire
Seyahatteysek , bir rehbere
İyi bir yemek yiyorsak ,bir gurmeye
Yoldaysak , bir hava durumu spikerine
Bir etkinlikteysek ,bir sunucuya anında dönüşebiliyoruz.

Tüm bunları daha da büyütebilmemiz adına ,gerek kullandığımız platformlar gerekse mobil teknolojisi hızla gelişerek yeniliklerini arttırıyor. Daha çok kullanmamız yönünde  de bizleri teşvik ediyor.

 

Telefon ile yayıncılık…

Profesyonel bir kamerada ses, ışık, görüntü kalitesi önem arz ederken, cebimizdeki telefonlarımız bu kaliteyi yakalayabilmek için her geçen gün özelliklerini arttırarak hayatımızın içerisine daha çok giriyor.

Telefonuzun teknik özellikleri yeterli kalmasa bile takacağınız harici cihazlarla çok rahatlıkla çekim kalitesini arttırabilirsiniz.Bunun için mutlaka telefonunuza uyum sağlayacak, ekipmanları bulmaya çalışın.

Yeter ki niyet edin ve araştırın!

Kurgu, kurgulanmalı mı?

IOS ve android uygulamaları ise  başlangıç düzeyindeki kurgu ihtiyaçlarımızı çok rahatlıkla karşılayabiliyor. Uygulama içi satın almalarla da bu alandaki gelişimimizi hızlandırabiliyor.. Baktık ki sevdik bu işi , o zaman bilgisayarımıza kuracağız programlarla bu işi ilerletmek  de mümkün.

Şuna inanıyorum ki; iyi bir kurgu, iyi bir hikaye anlatıcısı olmakla eş. Ham halinizdeki videoyu öyle bir hale dönüştürebilirsiniz ki, kendiniz bile şaşar kalırsınız.

MOBİL TEKNOLOJİ
MOBİL TEKNOLOJİ

 

 

 

 

 

 

İçeriği telefonlarımıza çektik, uygulamalarla kurguladık, ya sonra?

Bunu nerede yayınlayacağız?

youtube, facebook, twitter, web.tv ,dailymotion  ,instagram , snapchat , haber portalları? ne çok var..

Aslında burada planlamayı baştan yapmak gerekiyor. Çünkü her platformun dili, kitlesi  farklı. Kendimizin hangi amaçla video çekeceğini , hangi platformda olacağını önceden düşünüp planlamamız lazım. Tabii planlı bir içerik olacak ise. Ama anlık bir olaya şahit oluyorsunuz, haber değeri de  var, o anda onu hızlıca kameralarınızla çekebilir  sonrasında vatandaşlık sorumluluğuyla haber kanallarıyla paylaşabilirsiniz. Ya da eğlenceli bir olaya şahit oluyorsanız, çekip, youtube ,web.tv gibi kanallarda yayınlayıp gelir bile elde edebilirsiniz.

Düzenli bir içerik üreticisi olacaksanız, para kazanacaksanız o zaman uygun platformunuzu seçerek, etrafınızı iyi gözlemleyerek, yenilikleri-teknikleri takip ederek  ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

Ama istikrarlı olmak şart!

şu da  bir gerçek ki, sanal dünyaya bıraktığınız  bir içerik denizdeki kum tanesi gibi , izlenilmesini sağlatmak için farklı teknikler kullanmalısınız.

ilgi çekici , fayda sağlayıcı, eğlendirici, bilgi verici içerikler KRALDIR.

Video hızını kesmeden büyümeye devam ediyor , devam da edecek. Dünyanın en büyük ikinci arama motoru artık youtube olurken, bizim bu değişime kayıtsız kalmamız mümkün değil.

Anlayacağımız o ki; Bu yüzyılın bireyleri, mobil gazetecilik, yurttaş habercilik anlayışıyla haber portallarına akış sağlıyorlar.

Mobil telefonlarla içerik üretmek, kurgulamak ve sonrasında ilgili platformlarda yaymak..

Yeni Nesil İşler bu İşler  🙂

Yorum yap