İş yapış şekillerinin değiştiği , bilgiye çabuk ulaştığımız bu dönemlerde , Türkiye de  ekonominin kalbi olan Kobiler bu dönüşümün neresinde?  Bu alana alışabildiler mi ve kullanabiliyorlar mı ?

Güven kelimesinin karşılığını Dijitalde oluşturmak zor. Çünkü teknoloji çok hızlı , yenilikler ve trendler çok fazla. Bu anlamda kafa karışmamasının imkanı yok. Kobiler ,bir hizmet almaları gerektiğinin farkındalar fakat nasıl bir hizmet aldıklarının farkında değiller. Tam olarak neyi istemeleri gerektiğini de bilemiyorlar. Bilgi etrafımızda çok fakat yalınlaştırarak onu almak ve işe entegre etmek  kolay bir olay değil.  Tam olarak Kobilerin kafaları da burada karışıyor.

Ben de,  bu konuyu , 20 senelik kurumsal hayat sonrasında etkinlik + eğitim + danışmanlık hizmetleri vermeye başlayan, özellikle de kobilerle çalışan  Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör’ e sordum..

Bir Kobi Dijitalde olursa ne olur olmazsa ne olur diyorum..

”Olmazsa çok şey olur aslında” diyor

”B2B olsanız bile gerek kağıt sitemini azaltmak gerekse bilgiyi güvende tutmak, kalıcılaştırmak  için bile Cloud da olmanız gerekli. Eğer siz bugün bu işe yatırım yapmazsanız, işe yatırım yapan rakibiniz her zaman açık ara önde olacaktır ”

Ne olması gerekli…

  • Öncelikle düzgün bir web sayfası. wwww…….   ile başlayan , mobile uyum sağlayan bir web sayfasından bahsediyorum. Kendi sitenizi bir tüketici  olarak beğeniyor musunuz? Ne buluyorsunuz? gibi sorulara  cevap bulmanız gerekli. Görsellerin yüksek çözünürlükte olması, yazıların düzgün yazılması yani kendinizin basit ve yalın şekilde iyi ifade edilmesi oldukça önemli..
  •  Mutlaka ,bir e- bülten olması gerekli.  Bir e-mail bırakılabilen , bir e-mail alınabilen…
  • Mutlaka, bir blog yazılması gerekli. İnsanları bilgilendirici bir blog. Çünkü yazdığınız yazılar organik aramalarda  ortaya çıkacak. Düzenli yazıyorsanız, yazılarınızla insanların ilgisini çekiyorsanız, aramalarda web sayfanız da önde olacaktır, üstte çıkacaktır. Ve üstelik bunlar bedavadır 🙂
  • Sosyal medyayı etki kullanmalısınız. Özellikle de instagram ve youtube . Çünkü gelecekte Youtube çok farklı bir platforma dönüşecek.

Dijital Pazarlama

Eskiden gelen mesajlara odaklanmak 8 dak. iken günümüzde bu oran 9 sn. ye düşmüş durumda.

Değişim bu kadar hızlı..

Her şey değişiyor ama değişmeyen tek şey SAMİMİYET . Samimi şekilde dokunursanız insanlara, markalara , her zaman kazanılacaktır. Bu dünyanın en büyük markası içinde geçerli , en küçük kobi içinde geçerli. Teknoloji samimiyetin yerini hiçbir zaman alamayacaktır.

DİJİTAL PAZARLAMA

Kobilerin Dijital Pazarlama yöntemi olarak en basit şekilde uygulayabilecekleri adımlar nelerdir? diyorum..

  1. Öncelikle web sayfası çok iyi olacak ve mobil entegrasyonu sağlanmış olacak..
  2. Özgün içeriklerle blog yazılması lazım
  3.  içerikler tüm sosyal medya hesaplarında paylaşıp etki oluşturulması  hatta diğer blogerlar ile paylaşılması oldukça önemli
  4. Bir e-mail bülteni ile  etkileşim  şart!
  5. Sürekliliği sağlanan küçük bütçelerle reklam vermeyi de unutmamak gerekli.

en önemli 5 adım 🙂

MURAT ERDÖR
DİJİTAL PAZARLAMA

Gençler diyorum..

Gençler biraz iş beğensinler 🙂

Gelecekte birçok beyaz yakalı işlerini kaybedecek. Bugünün öngörüsüyle gelecekte önemli olacak alanlarda kendilerini yetiştirebilirler. Örneğin Veri Analizi çok önemli ve çok gündemde. Verilerin işlenmesi ve bir çıktıya dönüşebilmesi, anlamlı hale getirilmesi ise  çok daha önemli olacak. Ve şu an bu alanda açık çok. Veri ile ilgili her iş çok iş yapacaktır. Bu konu ile ilgili uzmanda oldukça az.  Cep telefonu ile veri aktığı bir dönemdeyiz. Önemli olan bu verilerin  tekilleşmesi ve kişiye özel bir  hale getirilmesi önemli olacaktır.

Ve kendini tanımak, anlamak en önemlisi de karşınızdakine anlatabilmek..

Duvara karşı konuşun, konuşun ,konuşun…

2 dakika içinde kendinizi nasıl ifade edeceğinizi öğrenin. Düşünün, sen kendini 120 sn içinde nasıl ifade edebilirsin?

Sizin gibi yüzbinlerce insanın olduğunu düşünürsek, kendinizi en iyi şekilde ifade etmeyi öğrenin derim.

DİJİTAL PAZARLAMA
DİJİTAL PAZARLAMA

bizden  anlatması 🙂

Sevgiyle Kalın

BİRGÜL YANIKLAR

Yorum yap