Hangimiz ,eğitim sistemimizin kurbanı olmadık?

Hangimiz ,kişiliğimize ve hayalimize uygun bir meslek seçtik?

Şartların mı kurbanı olduk yoksa hayallerimizi mi kurban ettik bunu tam olarak kestiremiyorum ama şu bir gerçek ki isteyerek veya istemeyerek  ,dönen eğitim sisteminin içerisinde hepimiz bir yerlere kendimizi  attık.

Bu düşüncelerimin pekiştiğini haftanın söyleşi konuğu  olan ELİF AVCI  ile  çok daha iyi hissetim.

Neden mi?

 

 

 

 

 

Kendi çabalarıyla, kendi koşullarının zorlukları arasında  Uludağ Ünv. Türkçe Öğretmenliği bölümünü kazanıyor. Bursaya geliyor. Bölümü çok sevmeden kendine katabileceklerini alaraktan mezun oluyor. Mezun olduktan sonra da 4 yıl öğretmenlik yapıyor.

Ama diyor ki ,

”İçimde hep bir sanat, moda, tasarım, kreatif , görsel alanlara karşı sürekli gelişen istek ve arzu vardı. Lisansımı bu alanda alamadım fakat bu hayalimi gerçekleştirebilmek adına kazandıklarımı tekrar eğitime yatırarak moda ve sanat dersleri aldım. Ve kendimi geliştirebilmek adına da hala da farklı eğitimler almaya devam ediyorum”

işte tam da kast ettiğim buydu , içimizdeki  ses, yapmak istediklerimiz ve sistemin bize sunduğu eğitim  🙂

Sevgili Elif Avcı ,buradan doğru çözümler üreterek kendi yolunu çizmiş , kendi şansını oluşturmuş biri.

Güçlü yönlerini keşfederek,  üniversitede okuduğu bölümle sonradan eğitim aldığı bölümleri birleştiriyor.Bu anlamda da  kendisini en iyi anlatan mesleğin  de ‘‘Stil Danışmanlığı ”  olduğu sonrasında ise ”İmaj Koçluğu” olacağını söylüyor.

Amacı ise global bir marka olmak..

Amaçları doğru harekete geçmiş bile Elif Avci, gelecek aylarda Londra bu konu ile ilgili hem eğitim almaya hem de çalışmaya gidiyor..

Bir Blog ve Bir İnstagram ile işini yaşayarak anlatması onu yansıtan araçlar..

Herkese seslendiği sloganı ise IŞIĞINI YANSIT!

 

 

 

 

 

Stil Danışmalığı..

”Öncelikle Stil danışmanlığın temelinde insanları tanımak, insanları analiz etmek yatıyor diyor. Eğer bu yoksa bu alanda başarılı olmak çok zor” diyor.

 

İyi Giyinmek iyi bir etki midir?

Biriyle tanışıyorsunuz hiç birbirinizi tanımıyorsunuz . Önce birbirinizi görüyorsunuz. ne giymiş, nasıl davranıyor, ne yapıyor diye bakıyorsunuz.Oradaki etki güzel olursa o hemen iletişime dönüşüyor ve o iletişimde iyi geçerse ilişkilere dönüşüyor.

Elif Avcı bunu ÜÇ İ KURAMI olarak tanımlıyor..

İmaj-İletişim-ilişki

Bu cümleler karşısında  aklıma gelen ise çok sevdiğim ve inandığım atasözümüz;

İnsanlar kıyafetleri ile karşılanır, fikirleri ile uğurlanır! sözü oluyor.

ELİF AVCI İLE SÖYLEŞİ

 

 

 

 

 

 

 

 

iyi giyinmek bir matematik formulu müdür? diyorum…

Kesinlikle evet diyor. Neyi nasıl giyeceğini bilmek , dekolteyi yerinde kullanmak, renk uyumlarını sağlamak, hepsi bir bilgi birikimini gerektiriyor.

Kabul edilir bir gerçek şu ki, dış görünüş, etki oluşturmanın temelini oluşturuyor.Yaşantımızda bunun etkilerini  görmüyor muyuz?Tabii ki görüyoruz. En basitinden bile ,bir dükkana alışveriş yapmaya giren normal kıyafetli bir erkeğin  ”buyurun amca sana nasıl yardımcı olabilirim” ile karşılanması veya iyi giyimli bir erkeğin ”buyrun beyefendi size nasıl yardımcı olabilirim ” sözleri ile karşılanması bile bunun en iyi örneğidir 🙂

 

Son olarak diyeceğim şu ki;  Allah herkese hayalini yaşayacağı mesleği  ve onun eğitimini almayı  nasip etsin.

Sevgiyle Kalın

BİRGÜL YANIKLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap