her-ders-dijital-hikaye-700x525Hikaye okumayı ve anlatmayı her zaman çok sevmişimdir

Ve yaptığım çoğu işin içerisine de hikayeler koymuşumdur..

Matematikçi olmamdan mıdır , özel sektörde çok  çalışmam dan mıdır nedir  bilemiyorum ;çok uzun cümlelere, çok uzun konuşmalara, çok uzun yazılara dayanamıyorum. Benim için sebeb,süreç ve sonuç çok önemli ve önemlisi de bunun için harcadığım zaman.Ve tüm bu oluşumundan sonra bana kazandırdığı anlam ..

Ders anlatırken de hikayeleştirerek anlatmak gibi uyguladığım yöntemlerim vardı benim. Gerçekten çok eğlenceliydi 🙂

Ne zaman ki hayatımın içerisine dijital daha çok yerleşti o zaman eğitim teknolojilerini daha çok okumaya başladım.Nasıl uygulamalar vardı ve teknoloji ile eğitim nasıl kesişiyordu.? Bununla ilgili neler yapılıyordu?

Birgün, çocuklarım tabletlerini bahçeye indirmek için  benden izin istediler .(Normalde bahçede kullanmalarına izin vermiyorum) Gerekçe olarakta  arkadaşları ile bahçede bir film çekeceklerini gösterdiler.  Çok anlamasam da ,belli bir süre için müsade ettim. Eve geldiklerinde ise  çok eğlenmiş gözüküyorlardı. Ertesi gün ,yine ısrarlı bir şekilde yanıma gelip tekrar izin istediler . Tüm ısrarlarından sonra dayanamayıp izin verdiğimde ise, bu sefer yanlarında  tablet ile birlikte,  evden  çekecekleri film için materyal götürmeye başladılar. Bu  böyle bir kaç gün böyle devam etti.  Bu süreçte ise bana gelen filme dair hiç bir sonuç yoktu. Merak edip karşıdan gözlemlemeye başladım. Kafede toplanıyorlar , masa başına geçiyorlar ve içeceklerini de alıp önce bir toplantı yapıyorlardı. Karşıdan anlayabildiğim kadarıyla ,oluşturdukları hikayenin üzerinde konuşuyorlar ve görev dağılımında bulunuyorlardı.. Tıpkı bizim iş yerlerimiz de yaptığımız  gibi. Sonrasın da ise çekim için  olmaları gereken yerlere geçiyorlardı

Sonra arkadaşlarından birinin annesi bana sordu.

” Çektikleri filmin fragmanını gördün mü? ”

”Hayır!”  ”Fragmanı da mı var! ” dediğimi hatırlıyorum,

”Harika olmuş, bir baksana ” dedi

Henüz o zamana kadar tamamlanmamış olan filmin fragmanını izlemek için koltuklarımıza oturduk..

Gerçekten sonuç harikaydı. Gözlerime inanamamıştım. Bunu nasıl  yaptıklarını sorduğum da ise

”Çok kolay, bir uygulama indirdik, proğramladık ve oluşturduk ”

Benim gözümde büyüttüğüm şey, onlar için çocuk oyuncağı idi 🙂

Çok hoşuma giden bu uygulama nasıl kullanılıyor ve neler oluyor diye araştırmaya başladığımda karşıma DİJİTAL STORYTELLİNG çıktı.  Algoritması müthişti;

  • Konuyu seç
  • Araştır yaz
  • Yarat
  • Paylaş

Bu mantıkla ve dijital teknolojiyi de içine alarak her derste uygulamalar yapılabilirdi. Nitekim de yurt dışında bununla ilgili uygulamalar mevcut.

“Digital storytelling” hikaye anlatma yönteminin dijital araçlar kullanılarak insanlara aktarılması.  Bir diğer anlamda hikaye anlatılarını multi-medya uygulamaları kullanarak oluşturma yöntemi.  Dijital hikayeler de genelde ses,efekt, animasyon, görüntü , metin  ve video içerikler var. Bununla ilgili  çok güzel ve çarpıcı uygulamalar geliştirilmiş. Oluşturulan hikayeyi daha ilgi çekici hale getirmek için ellerinden geleni de yapmışlar doğrusu..

Farklı öğrenme yöntemleri olan Z kuşağı için bunun iyi bir araç olduğunu düşünüyorum,

Klasik olan eğitim biçimimiz de  neleri  farklı yaparsak gerçekten çocuklarımızı kazanmış oluruz..

Eğer birşeyleri değiştirmezsek okula koşan değil,  okuldan kaçan çocuklar  olmaya dönüşecekler.

Eğitimin hayatınızdan hiç eksik olmaması dileğiyle..

BİRGÜL YANIKLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap