Ülke olarak bir Iphone aldığımızda karşılığında neler satabiliyoruz? Bir düşünün!

Yüksek Teknolojili Ürün geliştirmek, ülke geleceğine yatırım yapmaktır.

Bu haftaki konuğumuz hayata bakış açısıyla, ürettikleriye, yaptıklarıyla Emre Balcı idi.

Emre Balcı, her ne kadar kendini bir hayal uygulayıcısı olarak görse de , aslında önemle vurgulamak istediği; üretimimizi, Ar-gemizi ileri düzey teknoloji üretmeye doğru dönüştürmek, teşvik etmek , yatırım yapmak olması yönünde. Bunu sadece tavsiye etmiyor aynı zamanda da uyguluyor. Kazandığının belli bir kısmını ve zamanı da buna ayırıyor…

Kendisi bir iş adamı ve ısrarla söylediği ise ” para kazanmak bir yere kadar, zaten yaptığınız işlerle bunu elde edebiliyorsunuz, geleceği şekillendirecek ileri düzey bir teknolojiyi geliştirmek hem sizi geliştirecektir, hem de ülkemizi ”

Amerikada bir gezi sırasında bir uçak simülasyonuna biniyor ve çok hoşuna gidiyor, üretici firmayı buluyor ve ürünle ilgilendiğini belirtiyor. Firma sonrasında bu ürünü Türkiyeye satmak için çok uğraşıyor. Emre Balcı, biz aynısı yaparız diyor. Ve zamanın , bütçesinin bir kısmını buna ayıraraktan sanayide uçak simülasyonunu tasarlamaya başlıyor. Çoğunu da bitirmiş durumda 🙂 Yakın gelecekte ticarileşmesi bekleniyor.

Aynı zamanda uğraştığı, çok daha devasal bir projesi var. Şu an gizli. Ben de açıklamıyorum.
Gerçekten çok etkili bir proje, değerini bulduğunda hepimizin hayatına katkı sağlayacak bir proje 🙂

Bundan 20 yıl önce telefonlarımızdaki gelişimin bu halinden bahsetselerdi, yok artık derdik,

Bundan 5 yıl önce sanal gerçeklikten bahsedildiğinde , nasıl olacak derken, bugün çoğu satış kanallarında karşı çıkmış durumuzda. Bundan 3 yıl önce arttırılmış gerçekliği, hologram teknolojisi geliyor derken, bugün buna uygun yazılımlar gerçekleştiriyoruz. Emre Balcı’ nın yorumuyla yakın gelecekte ise ; arttırılmış gerçeklikle telefon entegre olmuş şeklinde gözlük olarak taşıyacağız.

Filmlerde gördüğümüz çoğu şeyi taktığımız ince ,bilgi,iletişim  dolu gözlüklerde yaşamak. Telefon gibi kullanmak, mail alıp-göndermek, uygulamalara ulaşmak ve daha nicesi. Merak ettiğim  ise şu, tüm bunları yaparken göz çevreyi görmeyi nasıl çözecek? 🙂 E bunu da çözerler herhalde..

Yüksek teknoloji bir ürün geliştirmek oldukça zor ve riskli. Özellikle de bizim ülkemiz için. Eğer kendi teknolojimizi ve yazılımımızı üretmez ve başkalarına bağımlı olursak, oluşabilecek kritik bir durumda herşeyinizi durdurabilirler. Buna Savunma Sanayimizde dahil.Silah olarak tasarladıkları birşeyin içerisine öyle bir yazılım gerçekleştirirler ki sizin düşman olarak tanımladığınızı o düşman olarak görmez ve işlevini yapmaz. Yani durum bu kadar ciddi..

Bunun içindir ki bu mantığın benimsenmesi, teşvik edilmesi, desteklenmesi çok şart!

En önemlisi de eğitim içeriklerinin bu düzeyde yapılandırması çok önemli!

Değişimle ve Yenilikler Kalın !

BİRGÜL YANIKLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap