Sevgili Mustafa Aslan, Uludağ Üniversitesi Proje Atölyesinin kurucu beyni..

”Üniversiteye başladığında hayallerimden biri yurtdışına çıkmaktı, çok istiyordum.” diyor. ”Ne ekonomik yetersizlikler, ne de ailemin bana sağlayamacağı şartlar beni bu hayalimden vazgeçirdi. Sadece bunun yollarını aramaya başladım.Ücretsiz yurt dışına çıkabilmenin yollarından birinin ”Proje yazmak ve uygulamak ” olduğunu fark ettim ve bunu öğrendim. Sayısını bile hatırlayamadığım bir çok ülkeye bu projeler sayesinde gittim ”

Bunlar, Mustafa’nın kameraya aktardığı sözler.Aslında sözlerin de daha büyüğü yaptığı işlerinde. Çünkü proje yazmaya devam ederek ve yanına da güçlü paydaşları katarak Uludağ Üniversite içinde Proje Atölyesini kuruyor ve her yıl yüzlerce genci cebinden hiç para çıkarmadan yurtdışına gönderiyor. Amaç farklı kültürleri tanımak, bilgi birikimine değer katmak, yabancı dillerini geliştirmek , global bir bakış açısında yetişmesini sağlatmak..

Belki hayatlarında doğduğu yer dışında hiç bir yeri görmeyen, hiç uçağa bile binmeyen, ekonomik durumu olmayan gençlere farklı bir dünyanın kapılarını aralatmış..

Ve şöyle diyor;
”Eğer biz Türk gençleri olarak proje yazmaz ve üretmezsek, Türkiye’nin de içinde bulunduğu maddi kaynak sağladığı Avrupa projelerinin paraları başka ülkelere gidecek. Yani bizim ülkemizin paralarından başka ülkenin gençleri faydalanacak.” Onun için kurduğu ekiple, proje yazmak isteyenlere eğitimler ve danışmanlıklar veriyor ki ; bu projeleri yazarak çok daha fazla kişi bu imkandan yararlansın.

Uludağ Üniversitesinin içinde yaptığı her çalışmayı, gençlere sağladığı faydayı gönülden destekliyorum. Ve bu projelerden daha çok gencimiz faydalansın diye onu her yerde tanıtıyorum.

Daha fazla gencimize ulaşması dileğiyle, Sevgili Mustafa Aslan’ın videoları çok yakında www.yurtdisiegitim.net sitemizde  yayında olacak.

Sevgili Mustafa Aslan’ın sayesinde bu yaz yeğenimi ”Portekiz’e gönderdim.   Doğduğu şehir Antalya, okuduğu şehir Isparta. Bu iki şehir dışında  hiçbiryeri görmeyen ,hiç uçağa binmeyen 21 yaşındaki yeğenim için bu olay hayatında yaptığı en büyük değişikliklerden biriydi. O kadar mutlu geldi ki.  Sürekli teşekkür halindeydi 🙂 farklı bir milleti görüşü, farklı bir mimariye bakışı, farklı bir dili keşfedişi, farklı insanlarla tanışması. Amaçta zaten o değil mi farklılıkları keşfetmek.

Bakalım bu yaz da 16 yaşında olacak oğlumu göndereceğim, o nasıl deneyimlerle dönecek..

 

 

Yorum yap