📍HAM VERİDEN BİLGELİK ÇIKARMAK!..

💥Yapay Zeka ve Veri Bilimi Uzm. Doç. Dr. Betül Ay’ın bir röportajda verdiği açıklamalar oldukça ilginçti. Şöyle ki; 

🌟Üretken Yapay Zeka Ne Yapar?diye sorduklarında, cevaben söyledikleri dikkat çekiciydi. “Bugün üretken Yapay Zeka modelleri , ücret talep etmeden yorulmadan çalışabilen, matematik,biyoloj, tıp, hukuk gibi alanlarda destek sağlayan bir polimat olarak düşünebiliriz. Üretken yapay zeka,soruları yanıtlayabilir, otomatik özetleme yapabilir,  konuları kategorize edebilir,  semantik Search yapabilir, dokümanları anlamlandırabilir. Aristoteles’e göre bütün insanlar doğaları gereği bilmek istiyorlar. Biz de bu felsefeden yola çıkarak  bir ham veriden bilgelik çıkarmayı hedefliyoruz . Yapay Zeka modelini , beyin olarak ele alacak olursak bu beyini bir köprü inşa etmek olarak düşünebiliriz. Deneysel verilerimiz var ve biz bu deneysel verilerden öğrenebileceğimiz çıktılar ile üretmeyi hedefliyoruz . Bu çıktılar neler olabilir? Neleri tanıyabiliriz ?Dili anlayabiliriz ,dokümanlardan önemli verileri çıkartabiliriz .Dolayısıyla, veri ile yetenek arasında bir köprü inşa etmeyi hedefliyoruz ,üretken yapay zeka ile…”

🤯Bizde bu aralar, atölyelerimizde; derin düşünme, kendini bilme workshopları  yaparken ; Siz , hocamızın bu açıklamalarını ; BEYİN-DÜŞÜNME- YAPAY ZEKA üçgeninde nasıl değerlendirirsiniz?

Sevgiler,

BİRGÜL YANIKLAR

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

#thehistoricalhouse #yapayzeka #yapayzekamühendisliği #veri #data #datascience #veribilimi #verianalizi #hamveri #gelecek #web3 #teknoloji #dijital #bilgelik #felsefe #deneyimselöğrenimatölyeleri #antalyaworkshop #kendinibil #bilim #ai #i̇stanbul #ankara #izmir #adana #izmit #kocaeli #konya #manisa #aydın #muğla 

Yorum yap