📍Web3.0 da  İş Yapmak!..

Yapay Zeka gelişimlerini ve uygulamalarını  takip ederken ,”web3.0  da neler oluyor, neler olacak, mesleki ihtiyaçlar neler ve nasıl bir iş ve akıl gücüne evrilecek” takiplerinden de uzaklaşmamak gerekiyor sanırım.

Her ne kadar ekonomik krizler, savaşlar, zorluklar olsa da ve bunlardan çok yorulup bunalsakta bu arada teknolojik gelişimler de oldukça hızla akıyor.

Bu gelişimlerin içinde var olmak da geleceğe güvenli adım atmanın  iyi bir yolu. Çünkü buradan doğacak olan  bir çok iş fırsatı bizleri bekliyor olacak.

📌Web3.0 Merkeziyetsiz İnternetteki iş fırsatları neler olabilir? Konuşalım..

Şurası kesin ki , Web3.0 da iş dünyası değişiyor olacak. Merkeziyetsiz yapılarda işi koordine edecek insanlara ihtiyaç azalacak. Daha ziyade, üretken katkıda bulunan Web3.0 platformlarının büyümesini sağlayan insanlara ihtiyaç duyulacak..

Web3.0 da insanların kurduğu ilişkilerde farklı olacak. Çünkü orada çalışan- işveren ilişkisi yok. Müşteri-tedarikçi ilişkileri de farklı. Burada bir topluluk var ve bu topluluğunda ortak bir amacı var.  Eğer siz o ortak amaca katkıda bulabiliyorsanız bundan para kazanıyorsunuz. Tabii ki bu şu anki para sistemine göre kazanılan bir para değil. Ödemenizi tokenlarla alıyorsunuz. Çalışma koşullarını ve şartlarını siz belirliyor ve kimseye hesap vermiyorsunuz. Topluluk büyürse token’ızın değeri artıyor. Böylelikle sizde bundan bir hayli iyi para kazanabiliyorsunuz..

Yani bir işe gidip başvurmak gibi değil de Web3.0 projesindeki bir topluluğa girip “ben size  böyle bir katkıda bulunabilirim  ” demek. Topluluk sizi kabul ederse topluluğa katılıyor, yepyeni fikirler sunabiliyor, topluluğun sorununu çözmek için yeteneğinizi ortaya koyabiliyorsunuz…

Yani hem projenin sahibi hem de çalışanı olabiliyorsunuz. Dilerseniz de bir projeyle sınırlı kalmayıp başka Web3.0 projelerinde de çalışabiliyorsunuz. 

📌Web3.0 da en ihtiyaç duyulacak alanlar neler olabilir? En 🔝3️⃣ e bakıldığında;

🩸NFT Tasarımcıları

🩸Kullanıcı Ara Yüzü Tasarımcıları

🩸Topluluk Yöneticileri

📌 Hangi platformlardan  Web3.0 iş fırsatlarını öğrenebiliriz?

🩸Ethlance.com

🩸Web3.career 

🩸cyrtocurrency.jobs.co

🩸a16z

Sevgiler,

BİRGÜL YANIKLAR

Kaynak; Bora Özkent ‘in konuşmasından derlenmiştir..

Yorum yap