Hayat her anı her dakikasıyla hiç durmadan birşeyler öğretmeye devam ediyor..

Yeterki olaylara derinden bakmasını bil, duyduklarını hisset, deneyimlerine sahip çık, kendine sonuçlar çıkar. Ve önemlisi de çıkan sonuçlarında birgün değişebileceğini unutma!

 

Hamak Yoga Arkadaşım Necla Hanım; bu haftanın en güzel öğretisi sundu bana..

En güzel zaman insanın kendine ayırdığı zamandır.Kendinle kaldığı, kendini doldurduğu zaman. Kitap oku, spor yap, namaz kıl ve şükret.Eğer kendini mutlu edersen, bundan eşinde, çocuklarında fazlasıyla nasiplenir.Onlara olan enerjin  daha da artar. Kendinle  mutlu kal!

 

Haftayı planlamak mı? O da ne? Hayatın sana çıkartacağı planlardan haberin yok galiba? 

Haftasonundan,  hafta içi iş-seyahat-sorumluluklar kategorisindeki alt başlıklarını doldurmaya, ajandama notlar almaya başlarken, hayatın sana sunduğu süprizlere teslim ol. Kabullen. Şükret. Alternatif oluştur.Ve herşeyden önemlisi sinirlenme ve üzülme!

 

Her şeyin başı sağlık..

Ağızlarımızdan düşmeyen bu cümlenin anlam ve önemini herhalde en iyi yaşayan bilir.Unutma, Kanser her an yanımızda. Uzaklarda gördüklerin yakınlarında.Bana olmaz deme. Neticede birgün sende öleceksin. Bunun nereden geleceğini, nasıl bileceksin? Sağlığına şükret, sana verilenlere şükret!

 

Sevdiklerin için güçlü ol…

İçin kan ağlasada, bağıra bağıra ağlamak istesende, deli gibi korksanda en sevdiklerini üzmemek için  gülümse. Dünyanın en mutlu olduğunu göster. Eğer sen güçlüysen, sevdiklerin senden daha çok güç alacak!

 

Duaların kabul olursa..

Yaradana bunun için şükret, hayırlı olmasını iste. Ve gerçekten istediğin bu muydu, sorgula! Ve tekrar Yaradanına dön!

 

Küçük hesaplar yaparken, büyük bedeller ödeme..

Daha ucuza olsun, sorunsuz olsun planlaması yaparken, belki önüme farklı fırsat açılır derken üçe-beş ödeme!

 

Anne-Baban için şükret…

Onların  her nefesinin arkamdaki dağ olduğunu, kökümün yere sağlam bastığını unutma! Yaradanımın;onlara verdiği sağlığa, benimle aldıkları yola şükret!

 

Ezan ve Bayrak…

Sabahın en erken saatinde, uyanamam uykumu bölemem diye düşündüğün saatte, okunan ezan sesini yüreğinde hisset ve yataktan ok gibi fırla! Ve  her zama ölümünün ezan sesiyle, kendi bayrağının altında olması için dua et! Ve seni bu günlere taşıyan atalarına şükret!

 

Spor önemliymiş..

Yıllarca spordan kaçan ben, beden derslerinde bile rapor alan ben, spor üyelikleri de neymiş diyen ben, yoga yapacağına namaz kıl diyen ben, sporu zaman kaybı olarak gören ben. Evet üzgünüm hep ben..

Hamak Yogası ile tanışıncaya kadar, vücudumun ne kadar dengeye muhtaç olduğunu, en ufacık bir hareketi yapmanın bile beni ne kadar yorduğunu, her ufak bedensel harekette soluk soluğa kaldığımı, estetik duruşta uzak bir  yapım olduğumu hiç farketmemişim.

Yani Neymiş? küçük yaştan itibaren vazgeçmeden spor yapmak gerekirmiş. Artık, 50 ye doğru giderken yapılan spordan ne fayda geleceğinin ispatı da zamanda saklı!

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap