Çok uzun zamandır bu okula bir  çalışma yapma niyetindeydim. Hep aklımın bir ucunda takılı kaldı burası. Ama önümüzün kış olması ayaklarda  ve bedenlerde gördüğüm yetersiz kıyafetler, okulun ihtiyaçlarını geriye bıraktırmama sebeb oldu hep. Çok şükür ki, iyi yürekli, yüreği kocaman olan insanlar var bu dünyada.  Geride bıraktığımız  gün sürecinde ,okul parkelenmiş, minderler gönderilmiş, perdeler takılmış, lavabolar takılmış. Ciddi ciddi sıcak bir okula dönüşmüş yani. O ilk gördüğüm post’tan eser kalmamış..

Ama okulu okul yapan, öğretmenlerin elini güçlendiren, öğrenmeyi pekiştiren   şey ders materyallarıdır. Özellikle de anaokulu anaokul yapan ise sanırım oyuncaklardır.  Çocukların okula koşarak gitmesinin sebeblerinden biri de sanırım budur. İşte şimdi  benimde bu okulda  bir iz bırakmamın zamanı..

Eğer sizde bir gün bu yazıyı okursanız, köy okullarına yardımda bulunmayı ne olur unutmayın.Bitlisin bu köyündeki bu anaokulunu belki   o günlerde ihtiyacı kalmamış olabilir ama inanın bir çok köy okulu ilk fotoğraftan farksız bir şekilde sizi bekliyor olabilir.  Ne olur görün ve fark edin..

Unutmayın ki ülkemiz büyüyecekse , inanın ki bu köylerden başlamalıdır. Yoksa şehirler nereye kadar bu yükü kaldırabilir. Nereye kadar sanayi dönemine hizmet eden nesiller yetişebilir. Bizim acilen fabrika ayarlarımıza dönmeli ve toprağımıza, köylerimize sahip çıkmalıyız..

 

BİTLİS ALANİÇİ KÖYÜ

Bitlis merkezine 41 km uzaklıktadırKöyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak okulun su yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Okulda sabit telefon yoktur.

 

OKUL İÇİN İLK AÇILAN POST

Halıyı bile öğretmen kendi maaşı ile almış. Yerler beton..

En temel ihtiyaçlar;

  • minder
  • Panduf
  • Isıtıcı
  • Kırtasiye Malzemeleri
  • Her türlü oyuncak
  • Renkli hikaye kitapları
  • Yap, boz , lego
  • Lavabo, Seramik , Parke

İLETİŞİM İÇİN

Öğretmenin adı; Gamze Dayan

Öğretmenin cebi; 0 531 9040787

Okulun Adı; Alaniçi Köyü İlkokulu /Merkez /BİTLİS

 

BİZDEN BEKLENEN İSE;

Oyuncak ,Eğitim Setleri, Kitaplar..

 

YAPTIK MI TABİİ YAPTIK!

Sevgili Kübram, hemen hareket geçti.  Bursa’nın büyük kitapçılarından biri olan BKM  aradı ve ana okuluna iki koli kitap gitmesini sağladı..

Sonrasında  Anaokulu’nun  öğretmeni arayarak ihtiyaç listesini oluşturdu.

Öğretmenin talebi oyuncak çit set ve kütüphane olması yönündeydi.

Organize edildi ve toplan paralarla  öğretmenin istekleri karşılandı.

Bende okula bir drama köşesi oluşturabilmek adına kolileri mutlulukla kargoladım..

SONUÇ;

Okulların kendinde kalan ve sonrasında da   oraya gelecek olan tüm çocukların yararlanacağı yardımlar beni inanılmaz mutlu ediyor  🙂

LÜTFEN SENDE  BİR OKULA DESTEK OL!,

 

DRAMA KÖŞESİ İÇİN SEVGİYLE GÖNDERİLEN KOLİLER

 

BKM’NİN GÖNDERDİĞİ KİTAPLAR
GÜLEN VE GÜLDÜREN YÜZLER
SİZDE BÜYÜYÜN VE İNSANLAR İÇİN GÜZEL ŞEYLER YAPIN, OLUR MU?
OKULA ALINA ÇİTLER

 

BİTLİS ALANİÇİ KÖYÜ OKULU
ÖĞRETMENİN KENDİ MAAŞIYLA ALDIĞI HALI
EN TEMEL İHTİYAÇ LAVABO ..
KARDA AÇAN ÇİCEKLER BURADA YETİŞECEKLER. TABİİ İMKANLAR ELVERDİĞİ ÖLÇÜDE..

YERLER BETON
ÇOK ŞÜKÜR Kİ ,İYİ YÜREKLİ NE GÜZEL İNSANLAR VAR. YERLER PARKALENMİŞ, PERDELER ALINMIŞ, MİNDERLER ULAŞTIRILMIŞ. ŞİMDİ KİTAP, OYUNCAK VE EĞİTİM SETLERİ ZAMANI..
İLK AÇILAN POST BU ŞEKİLDEYDİ.. ÇOK ŞÜKÜR Kİ GÜZEL ŞEYLER GERÇEKLEŞMİŞ. TABİİ YİNE YÜREĞİ GÜZEL BİR ÖĞRETMENİN DAHA KATKILARI İLE..
ÇİTLERİN ARKASINDAKİ GÜLEN YÜZLER.

Yorum yap